İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
23-29 MART 2015

TSIPRAS VE MERKEL BERLİN’DE BİRARAYA GELDİ

Yunanistan ve Almanya arasında bir süredir devam eden İkinci Dünya Savaşı’na ilişkin tazminat tartışmalarının ardından Yunanistan Başbakanı Aleksis Tsipras ve Alman mevkidaşı Angela Merkel, 23 Mart 2015 tarihinde Berlin’de bir araya geldi. Görüşme sonunda ortak bir basın toplantısı düzenleyen liderler karşılıklı iyi niyet mesajları verirken, Yunanistan’ın kredi sorununa ilişkin bir açıklamada bulunmadı.

Yunanistan Başbakanı Tsipras’ın ilk Almanya ziyareti olma özelliğini taşıyan görüşme sonrasında yapılan açıklamada Tsipras, ziyaretin Yunanistan’ın likidite sorununu çözmek için düzenlenmediğini, Avro Grubu’nda devam eden sürece ortak bir zemin oluşturmak için gerçekleştirildiğini belirtti. İkinci Dünya Savaşı tazminat tartışmalarına ilişkin olarak Tsipras, Yunanistan’ın böyle bir talebi olmadığını belirtirken, Merkel de soruna yönelik siyasi ve hukuki çözüme geçmişte ulaşıldığını belirtti. Merkel açıklamasında, Yunanistan’a verilecek kredilerle ilgili nihai kararın Avro Grubu’nda alınacağını belirtti. Yunanistan’ın ekonomik büyüme oranının artması ve işsizlik oranının düşmesi temennisinde bulunan Merkel, söz konusu amaçlara ulaşmak için yapısal reformlara, güçlü bir bütçeye ve iyi işleyen bir idareye ihtiyaç olduğunun altını çizdi.

Bilindiği üzere, Şubat 2015 tarihinde alınan kararla Avro Alanı ile kredi anlaşmasını dört ay uzatan Yunanistan, ödemeleri yapabilmek ve yapısal reformları uygulamaya koyabilmek için likiditeye ihtiyaç duyuyor. Yunanistan’ın nakit sorununa bir süre çözüm olabilecek 7,2 milyar avroluk erken ödemenin yapılıp yapılmayacağı, Avro Grubu’nun kararına bağlı. Ancak, Avro Grubu üyeleri Yunanistan’ın, reformlara yönelik somut adımlar atmasını bekliyor. Önümüzdeki dönemde Avrupa Komisyonu, AMB ve IMF tarafından Yunanistan’ın reform listesinin değerlendirilmesi öngörülüyor.