İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
23-29 MART 2015

2014 YILI AVRUPA KOMŞULUK POLİTİKASI PAKETİ AÇIKLANDI

AB’nin Doğu Avrupa’da ve Güney Akdeniz’de yer alan 16 komşusu ile ilişkilerini düzenleyen Avrupa Komşuluk Politikası’na ilişkin (European Neighborhood Policy – ENP) 2014 yılı değerlendirmelerini içeren Komşuluk Politikası Paketi, 25 Mart 2015 tarihinde açıklandı.

Paket kapsamında kabul edilen raporlarda, komşu ülkelerde 2014 yılında demokratik geçiş, insan hakları ve temel haklar, ekonomik kalkınma ve AB ile göç, enerji ve ulaştırma gibi sektörel alanlarda işbirliği düzeyine ilişkin gelişmeler değerlendiriliyor ve ileriye dönük önerilerde bulunuluyor. Avrupa Komisyonu tarafından yayımlanan açıklamada, 2014 raporlarının, Komşuluk Politikası’nın gözden geçirilmesi sürecine önemli katkı sağlayacağı vurgulandı.

AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Komşuluk Politikası Paketi’ne ilişkin yaptığı açıklamada, Ukrayna’daki silahlı çatışmalar, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da terör örgütleri tarafından işlenen insan hakları ihlalleri ve katliamlar ile İsrail-Filistin ihtilafına atıfta bulunarak, 2014 yılının önemli zorlukların yaşandığı bir yıl olduğunu belirtti. Düzensiz göçün ve Avrupa’ya insan ticaretindeki artışın bu krizlerin doğrudan sonuçlarından biri olduğunu kaydeden Yüksek Temsilci, AB’nin Komşuluk Bölgesindeki ortakları ile işbirliğini artırma yönünde kararlı olduklarını vurguladı.

Avrupa Komisyonu’nun Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakerelerinden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn ise yaptığı açıklamada, Komşuluk Politikası’nın ve devam eden gözden geçirme sürecinin Birlik için önemine dikkat çekti. Hahn, kabul edilen raporlarda yer alan siyasi ve ekonomik değerlendirmeler ile varılan tespitlerin, AB’nin Komşuluk Bölgesine yönelik yaklaşımını bir bütün olarak değerlendirmede yol gösterici olacağını vurguladı.

Komşuluk Politikası Paketi’ne göre 2014 yılı, Gürcistan, Moldova ve Ukrayna ile ortaklık anlaşmalarının imzalandığı, Tunus’taki demokratik geçişin sağlandığı ve Fas ile ilişkilerin güçlendirildiği bir yıl oldu. Buna karşılık Pakette, 2014 yılında çatışmaların ve krizlerin sürdüğü belirtildi. Raporlarda, AB’nin doğudaki komşularından çoğu hakkında eleştirinin dozunu artırmasına karşın Moldova ile ilgili olumlu değerlendirmelerde bulunduğu dikkat çekti. Moldova ile ilgili olarak, 2014 yılının ülkede genel anlamda siyasi istikrarın korunduğu bir yıl olduğu ve Moldova Hükümeti’nin ülkenin Avrupa Gündemi doğrultusunda çalışmayı sürdürdüğü belirtildi. Ukrayna ile ilgili olarak ise reformların oldukça zorlu siyasi, ekonomik ve askeri bir ortamda silahlı çatışmaların gölgesinde gerçekleştirilmeye çalışıldığına dikkat çekildi.

2014 yılı Avrupa Komşuluk Politikası Paketi’ne ilişkin ayrıntılı bilgiye buradan ulaşılabilir.