İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
30 MART-5 NİSAN 2015

İKV`DEN HAFTAYA BAKIŞ

Geçtiğimiz hafta Türkiye’nin gündemindeki en sıcak gelişme İstanbul Adliye Sarayı’nda meydana gelen menfur saldırı sonrasında savcımız Mehmet Selim Kiraz’ın yaşamını kaybetmesi idi.   Bültenimize başlarken yargı şehidimizi rahmetle anıyor, bu tür elim olayların tekrarlanmamasını diliyoruz.

Gündemdeki diğer bir gelişme, Türkiye’nin ekonomik büyüme ve yatırımlarını teşvik etmeye yönelik yeni bir girişimdi. Başbakan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, yeni İstihdam, Sanayi Yatırımı ve Üretimi Destekleme Paketi’ni açıkladı. Üretimin teşviki ve istihdamın artırılması ile reel sektörün üretim imkânlarının geliştirilmesine yönelik teşvik tedbirlerini içeren yeni paket, Türkiye'nin üretim alanında yapısal bir değişim ile yüksek teknolojiye dayalı üretime geçiş altyapısının kurulmasının yanı sıra, işgücünün bu çerçevede niteliksel bir değişime yönelmesi amacını taşıyor. Geçtiğimiz hafta TÜİK tarafından açıklanan 2014 yılı büyüme verileri de üretimin teşviki ve yüksek teknolojiye dayalı katma değeri yüksek üretimin önemini bir kere daha ortaya koydu. 2014 yılında yüzde 2,9 oranında büyüyen Türkiye ekonomisi, Orta Vadeli Program’da belirlenen hedefin altında ancak, beklentilerin biraz üzerinde büyüdü.

Geçtiğimiz hafta Türkiye-AB ilişkilerinin gündeminde ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve beraberindeki heyetin, 30 Mart-1 Nisan 2015 tarihlerinde Slovenya, Slovakya ve Romanya’ya resmi ziyareti vardı. Ziyaretler kapsamında, Türkiye’nin AB üyelik süreci,  bölgesel konular, NATO ortaklığı ve ikili ticari ilişkiler ele alındı.

Geçtiğimiz haftanın AB gündeminde yine Yunanistan vardı. Yunanistan ile Avrupa Komisyonu, AMB, IMF ve Avrupa Finansal İstikrar Fonu arasında Yunanistan’ın kredi anlaşmasına ilişkin önceki hafta başlayan görüşmeler henüz sonuçlanmadı. 3 Nisan 2015 tarihinde Yunanistan’ın sunduğu reform listesi ülkenin 7,2 milyar avroluk yardımı alabilmesi ve böylelikle iflas riskinin ortadan kaldırılması için sunmuş olduğu en kapsamlı belge olma özelliğini taşıyor. Daha önce sunulan listelere göre daha kapsamlı olmasına rağmen güncel reform listesine, AB kurumları tarafından tavsiye edilen birtakım reformları içermemesi nedeniyle temkinli bakılıyor.

AB gündeminin diğer önemli bir gelişmesi ise AB’nin süt kotalarını 31 Mart 2015 tarihinde kaldırması oldu. AB’de otuz yıldır uygulanmakta olan süt kotalarının kaldırılması bazı üreticiler için başta Asya pazarı olmak üzere yeni fırsatlar yaratırken, bu durumun özellikle yerli üreticiler için yeni riskler getirmesinden endişe ediliyor.

Geçtiğimiz hafta AB gündeminde yer alan ve bütün dünyayı ilgilendiren oldukça önemli bir gelişme de İran’ın nükleer programına ilişkin tarihi anlaşmanın imzalanması oldu. Rusya, Çin, Fransa, İngiltere ve ABD’den oluşan BM Güvenlik Konseyi daimi üyesi beş ülke ve Almanya ile İran arasında, İran’ın nükleer programının siyasi çerçevesine ilişkin yürütülen görüşmelerde 2 Nisan 2015 tarihinde nihayet uzlaşı sağlandı. Böylece İran’ın nükleer programının barışçıl niteliğini teyit edecek ve ülkenin tabi olduğu tüm yaptırımların kaldırılmasına imkân sağlayacak kapsamlı bir çözüm doğrultusunda kritik bir adım atıldı.

Diğer yandan, 26-27 Mart 2015 tarihlerinde gerçekleştirilen AB Rekabetçilik Konseyi Gayri Resmi Toplantısı’nda elektronik ticarette karşılaşılan sorunlar ve çözüm yolları masaya yatırıldı. Görüşmelerde Bakanlar, tüketici ve iş dünyasının hakları ve sorumluluklarına ilişkin bütüncül yapıda yasal düzenlemelerin oluşturulması, elektronik ticaretin önündeki bölgesel kısıtlamalarının kaldırılması, dijital ortama adil ve açık erişimin sağlanması, dijital ürünlerin ve hizmetlerin birlikte çalışabilirliğinin sağlanmasına ilişkin çözüm önerilerinde uzlaştılar.

Tüm okuyucularımıza iyi bir hafta dileriz.