İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
30 MART-5 NİSAN 2015

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, SLOVENYA, SLOVAKYA VE ROMANYA`YI ZİYARET ETTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve beraberindeki heyet, 30 Mart-1 Nisan 2015 tarihlerinde Slovenya, Slovakya ve Romanya’ya resmi ziyarette bulundu. Ziyaret kapsamında, Türkiye’nin AB üyelik süreci,  bölgesel konular, NATO ortaklığı ve ikili ticari ilişkiler ele alındı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ziyaretinde; Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, AB Bakanı ve Başmüzakereci Büyükelçi Volkan Bozkır, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun yanı sıra İKV ve DEİK Başkanı Ömer Cihad Vardan da eşlik etti.

30 Mart 2015 tarihinde Slovenya’yı ziyaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Slovenya Cumhurbaşkanı Borut Pahor ile başkent Ljubljana’da bir görüşme gerçekleştirdi. Düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Slovenya’nın Türkiye’nin AB müzakere sürecine  vermiş olduğu destek için teşekkür ederken, Türkiye’nin de NATO’da Slovenya’ya güçlü bir şekilde destek verdiğini hatırlattı.

Slovenya Cumhurbaşkanı Borut Pahor ile Türkiye-Slovenya İş Konseyi Toplantısı’na katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi, derinleşmesi ve yeni alanlara yayılmasının sağlanması gerektiği vurgusunu yaptı. Türkiye’nin, doğrudan sınırı olmasa da Slovenya’yı komşu ülke olarak gördüğünü ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye ve Slovenya’nın, Balkanlar’da istikrarın sağlanması yönünde büyük çabalar sarf ettiğini aktardı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki ülkenin 1 milyar doların üzerinde ticaret hacmine sahip olduğunu ve bu rakamı daha da artıracaklarını söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıca, Türkiye’nin G-20 Dönem Başkanlığı sırasında, G-20’nin küresel ekonomiyi ilgilendiren konuların ele alındığı temel platform olma özelliğini kuvvetlendirmeyi arzuladıklarını vurguladı.

31 Mart 2015 tarihinde üç AB ülkesini kapsayan ziyaretin ikinci durağı olan Slovakya'da, Cumhurbaşkanı Andrej Kiska ile bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, siyasi, askeri, ekonomik, ticari ve kültürel konuları etraflıca müzakere ettiklerini belirtti. Türkiye ile Slovakya arasında uluslararası düzeyde iş birliğine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, zaman zaman tıkanma noktasına gelen AB müzakere sürecinin, 2016'nın ikinci yarısında Slovakya'nın AB Dönem Başkanlığı sırasında hızlanacağına inandığını ifade etti. Slovakya Cumhurbaşkanı Kiska ise açıklamasında, Türkiye için AB üyeliği ne kadar önemliyse, AB için de Türkiye’nin üyeliğinin o kadar önemli olduğunu kaydetti.

Slovakya Cumhurbaşkanı Kiska ile Türkiye-Slovakya İş Forumu'na katılarak bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye ve Slovakya’nın gerek kendi aralarında gerekse bölgesel ve küresel düzeyde etkin bir iş birliği yapma konusunda her türlü imkâna ve iradeye sahip olduğunu söyledi. Erdoğan, iş adamlarının önündeki engelleri kaldırmanın önemine vurgu yaparak, yatırımların hızla gerçekleştirilmesi için iş dünyasına yardımcı olmanın, siyasetçilerin görevleri arasında yer aldığını kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan 1 Nisan 2015 tarihinde, ziyaretinin son ayağı olan Romanya’ya geçerek Rumen mevkidaşı Cumhurbaşkanı Klaus Werner Iohannis ile bir araya geldi. Romanya’nın Türkiye’nin AB sürecinde verdiği destek nedeniyle teşekkür eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Romanya’nın AB Dönem Başkanlığı’nda bu desteği sürdürmesinin önemli olacağını ifade etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin Romanya’yla 2011 yılında imzalamışı olduğu stratejik ortaklık anlaşmasının, iki ülke arasında ticaret hacmini gelecekte çok daha farklı bir noktaya taşıyacağına inandığını belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Romanya Başbakanı Victor Ponta ile bir araya gelerek, çeşitli alanlarda ikili anlaşmalar imzaladı; İmza töreni sonrasında ise, Türkiye-Romanya İş Forumu’na katıldı. Siyasi engeller sebebiyle katılım müzakerelerinde mevcut durumun tatmin edici olmadığını vurgulayan Erdoğan, Romanya’nın verdiği desteğe teşekkür etti. İki ülke arasında ticaret hacminin 6,3 milyar dolar olduğunu vurgulayan Erdoğan, bu hacmin 10 milyar dolar seviyesine yükseltilmesini hedefledikleri söyledi.