İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
30 MART-5 NİSAN 2015

YUNANİSTAN`IN REFORM LİSTESİNE İLİŞKİN GÖRÜŞMELER DEVAM EDİYOR

Yunanistan ile Avrupa Komisyonu, AMB, IMF ve Avrupa Finansal İstikrar Fonu’nun (EFSF) oluşturduğu Brüksel Grubu arasında geçtiğimiz hafta Yunanistan’ın kredi anlaşmasına ilişkin başlayan görüşmeler henüz sonuçlanmadı.

Bilindiği üzere, Yunanistan ve Avro Grubu arasında 20 Şubat 2015 tarihinde yapılan toplantıda Yunanistan’ın kredi anlaşmasının dört ay uzatılmasına ve Yunanistan’ın Nisan ayının sonuna kadar ayrıntılı bir reform listesi sunmasına karar verilmişti. Ancak Yunanistan’ın IMF’den aldığı 450 milyon avroluk kredi diliminin süresinin 9 Nisan tarihinde dolması bunun sebep olacağı likidite sorununun IMF borcunun ve kamu çalışanlarının maaşlarının ödenmesinde problemlerle karşılaşmasına neden olacağı endişesi yarattı. Bunun üzerine AB kurumları, Yunanistan’a 7,2 milyar avroluk erken ödeme yapılması konusunda karara varmak için çalışmalara başladı. 3 Nisan 2015 tarihinde Yunanistan, erken ödemenin yapılması doğrultusunda somut adımlar bekleyen kurumlara bir reform listesi sundu.  Söz konusu reform listesi, Yunanistan’ın 7,2 milyar avroluk yardımı alabilmesi ve böylelikle iflas riskini bertaraf edebilmesi için sunmuş olduğu en kapsamlı belge olma özelliğini taşıyor.

16 maddeden oluşan reform listesine göre Yunanistan, aldığı önlemlerle 2015 yılında 6 milyar avro tasarruf etmeyi planlıyor. Reform listesi, Yunanistan’da ekonomik istikrarın sağlanabilmesi için vergi kaçakçılığı ve dolandırıcılıkla mücadele konusunda oldukça kapsamlı planlar içeriyor. Bu doğrultuda, sınır ötesi bankacılık transferleri ve şans oyunlarına ilişkin değişikliklerle birlikte yaklaşık 1,5 milyar avroluk fon yaratılması öngörülüyor. Daha önce sunulan listelere göre daha kapsamlı olmasına rağmen güncel reform listesi, emeklilik sisteminin yeniden yapılandırılması ve Yunanistan pazarının serbestleşmesine ilişkin AB kurumlarının tavsiye ettiği reformları içermiyor. Bu nedenle, reform listesine temkinli yaklaşan AB bürokratları, 24 Nisan 2015 tarihinde Riga’da gerçekleştirilecek Avro Alanı Maliye Bakanları Toplantısı’ndan önce Yunanistan’a ilişkin karar verilemeyeceğini belirtti.