İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
13-19 NİSAN 2015

İKV`DEN HAFTAYA BAKIŞ

Geçtiğimiz hafta, kaçak göçmenleri taşıyan gemilerin Akdeniz açıklarında batması ve çok sayıda mültecinin hayatını yitirmesi yaşanan dramı bir kez daha gözler önüne serdi. Hafta başında İtalya’ya ulaşmak için Libya’dan hareket eden ve kaçak mültecileri taşıyan geminin Akdeniz açıklarında batması sonucu büyük çoğunluğu çocuklardan oluşan 400 kişi hayatını kaybetti. Yine, İtalya'nın Sicilya Adası açıklarında Afrikalı göçmenleri taşıyan teknenin batması sonucu 41 kişi ve son olarak, Libya açıklarında batan mülteci gemisinde 700 kişi yaşamını yitirdi. Yaşanan son facia, Akdeniz’de meydana gelen en büyük felaket olarak tarihe geçti. 

Papa’nın açıklamaları ile 100’üncü yıl dönümünde 1915 olayları yine AB ve Türkiye’nin gündemindeydi. Uzun tartışmaların ardından “Ermeni soykırımının 100’üncü yıl dönümü” başlıklı bir tavsiye karar, 15 Nisan 2015 tarihinde AP’de kabul edildi. Kabul edilen karar metninde, Türkiye’yi ve Avrupa ülkelerini 1915 olaylarını soykırım olarak tanıma çağrısında bulunuluyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ermeni meselesine ilişkin yayımladığı taziye mesajını olumlu karşılayan AP, tarafların, geçmişte Avrupa’da başarılı olmuş uzlaşı örneklerini değerlendirmesi ve ilişkilerin normalleşmesine yönelik protokolleri ön koşulsuz olarak onaylaması gerektiğini vurguluyor.

Geçtiğimiz haftanın Türkiye gündeminde ise, Türkiye’nin ilk nükleer santralı olacak Akkuyu nükleer deniz yapıları inşaatı temel atma töreni vardı. Törende konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız dünya genelinde elektrik üretiminin yüzde 11’inin nükleer santrallerden karşılandığına dikkat çekti. Geçtiğimiz haftanın öne çıkan diğer bir gündem konusu ise ABD'nin başkenti Vaşington'da IMF ve Dünya Bankası Bahar Toplantıları ve G-20 Bakanlar ve Merkez Bankası Başkanları toplantılarına katılan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın açıklamalarıydı. Türkiye’nin 2015 yılı G20 liderliğinde birincil önceliğinin yapısal reformların uygulanması olacağını kaydeden Babacan, dünya genelinde potansiyel büyümenin hâlâ zayıf olmasına ve büyüme oranlarının ülkelere göre çeşitlilik göstermesine rağmen, son zamanlarda birçok gelişmiş ekonomi için daha güçlü büyüme beklentilerinin olduğunu belirtti.

Geçtiğimiz hafta KKTC’de 19 Nisan 2015 tarihinde gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde hiçbir adayın yüzde 50’nin üzerinde oy alamaması üzerine seçimler ikinci tura kaldı. Katılımın yüzde 62,39 oranında gerçekleştiği seçimlerde, en fazla oyu alan iki aday Dr. Derviş Eroğlu ve Mustafa Akıncı, 26 Nisan 2015 tarihinde gerçekleştirilecek ikinci turda yeniden karşı karşıya gelecek.

Geçtiğimiz hafta G-7 ülkeleri Dışişleri Bakanları, Haziran ayında Bavyera’da düzenlenecek Zirveye hazırlık amacıyla 15 Nisan 2015 tarihinde Almanya’da bir araya geldi. Ukrayna'daki son durum, İran ile yürütülmekte olan nükleer enerji anlaşmasının Haziran ayında nihai sonuca bağlanması konusu, Suriye, Irak ve Yemen’deki mevcut durum, Dışişleri Bakanları toplantısının ana gündem maddelerini oluşturdu. Dışişleri Bakanları Ukrayna krizine ilişkin olarak, Rusya’ya Minsk Anlaşması’nın koşullarına uyma çağrısında bulundu. Toplantıya ev sahipliği yapan Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, Ukrayna’da bir ateşkesten ziyade artan şiddetin durdurulmasının daha acil bir öncelik olduğunu belirtti.

Geçtiğimiz hafta AB gündemindeki önemli bir gelişme ise 13 Nisan 2015’te Avrupa Komşuluk Politikası Bakanlar Gayriresmî Toplantısı oldu. AB Konseyi Dönem Başkanlığı’nı yürüten Letonya ile İspanya’nın ev sahipliğinde gerçekleşen toplantı, AB üye ülkelerinin ve AB’nin güneyindeki komşularının Dışişleri Bakanlarını bir araya getirdi. Toplantıda ele alınan başlıca konular ise Avrupa Komşuluk Politikası gözden geçirme süreci ve Güney Komşuluk Bölgesi’ndeki durum oldu. Yüksek Temsilci Mogherini, toplantının ardından düzenlenen basın toplantısında, yedi yıllık bir aradan sonra AB Dışişleri Bakanlarının AB’nin güneyindeki ülkelerden mevkidaşlarıyla bir araya geldiğini hatırlatarak, AB’nin yedi yıl daha kaybetmeyi göze alamayacağını belirtti ve bu toplantının her yıl tekrarlanacağını söyledi.

Geçtiğimiz hafta 12 Nisan 2015 tarihinde Macaristan'da düzenlenen ara seçimler AB gündeminin diğer önemli bir maddesini oluşturdu. Seçim sonucu, iktidardaki merkez sağ Fidesz partisinin elindeki bir sandalye aşırı sağcı parti Jobbik'e geçti. Bu seçim Fidevs partinin üst üste aldığı ikinci yenilgi oluyor.

Geçtiğimiz hafta AB ekonomisine ilişkin bir gelişme ise Avrupa Yatırım Bankası’nın açıklaması oldu. AYB, AB’de oluşturulması planlanan Avrupa Stratejik Yatırım Fonu’na, söz konusu fon işlemeye başlar başlamaz AB bütçesinden güçlü bir garanti sağlanması gerektiğini belirtti. AYB Başkan Yardımcısı Jonathan Taylor 13 Nisan 2015’te yaptığı açıklamada, para piyasalarının, yatırım yapılan ve EFSI tarafından desteklenen projelerin olası zararlara karşı en yüksek oranda kamu garantisine sahip olduğu konusunda ikna edilmesi gerektiğini, aksi takdirde piyasaların yatırımları için daha yüksek getiriler talep edeceğine işaret etti.

Tüm okuyucularımıza iyi bir hafta diliyoruz.