İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
13-19 NİSAN 2015

AB`NİN KOMŞULUK POLİTİKASI BARSELONA`DA ELE ALINDI

Avrupa Komşuluk Politikası (European Neighborhood Policy-ENP) Bakanlar Gayri Resmî Toplantısı, 13 Nisan 2015 tarihinde, AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ve Avrupa Komisyonu’nun Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakerelerinden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn’ın Başkanlığında Barselona’da gerçekleştirildi. AB Konseyi Dönem Başkanlığı’nı yürüten Letonya ile İspanya’nın ev sahipliğinde gerçekleşen toplantı, AB üye ülkelerinin ve AB’nin güneyindeki komşularının dışişleri bakanlarını bir araya getirdi. Toplantıda ele alınan başlıca konular ise ENP’nin gözden geçirme süreci ve Güney Komşuluk Bölgesi’ndeki durum oldu.

Yüksek Temsilci Mogherini, toplantının ardından düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamada, yedi yıllık bir aradan sonra AB Dışişleri Bakanlarının AB’nin güneyindeki ülkelerden mevkidaşlarıyla bir araya geldiğini hatırlatarak, AB’nin yedi yıl daha kaybetmeyi göze alamayacağını belirtti ve bu toplantının her yıl tekrarlanacağını söyledi. Toplantıda, ENP’nin gözden geçirilmesi sürecini ve AB’nin elindeki işbirliği araçlarını ele aldıklarını kaydeden Mogherini, AB’nin güneyindeki komşularıyla ikili ve bölgesel ilişkilerinin çerçevesini oluşturan Barselona sürecinin hayata geçirilmesinin 20’nci yılında, bölgede işbirliği ihtiyacının yirmi yıl öncesine göre çok daha fazla olduğunu belirtti. Mevcut koşullarda karşı karşıya kaldıkları zorlukların ele alınmasında ortaklık ve işbirliğine ihtiyaç duyulduğunu vurgulayan Mogherini, eşit ortaklık temelinde birlikte çalışmanın ve sürecin sahiplenilmesinin önemine dikkat çekti. Mogherini, toplantıda; güvenlik ve terörle mücadelede işbirliği başta olmak üzere birçok konuyu ele aldıklarını belirtti. Mogherini, Akdeniz’de giderek daha fazla mültecinin hayatını kaybetmesi ve Libya krizi gibi konuların da AB ile güneyindeki ortaklarının müşterek gündeminde üst sıralarda yer aldığını kaydetti.

Göç konusunda, önümüzdeki aylarda ortak bir AB İçişleri Konseyi ve AB Dışişleri Konseyi toplantısı gerçekleştirmeye hazırlandıklarını duyuran Mogherini, AB’nin göç konusunu iç ve dış boyutuyla, kaynak ve transit ülkeleri de dâhil ederek nasıl ele alması gerektiğini değerlendireceklerini belirtti.