İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
13-19 NİSAN 2015

2015 Yılı AB Edebiyat Ödülü`nün sahipleri belli oldu

AB Edebiyat Ödülü’nün bu yılki sahipleri Avrupa Komisyonu’nun Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spordan Sorumlu Üyesi Tibor Navracics tarafından 14 Nisan 2015 tarihinde, Londra Kitap Fuarı’nın açılış töreninde kamuoyuna açıklandı. Komisyon Üyesi Navracsics, ödülün tüm Avrupa’da dil ve milliyet ayrımı yapılmaksızın potansiyele sahip başarılı yazarlara verilen tek kitap ödülü olduğunun altını çizdi.

“Yaratıcı Avrupa” programına katılan tüm ülkelerden katılıma açık olan AB Edebiyat Ödülü, 2009 yılından bu yana her yıl Avrupa genelinde potansiyel taşıyan yazarlara veriliyor. Bu prestijli ödülü almaya hak kazananlar, 5 bin avro tutarında para ödülünün yanında, uluslararası görünürlük kazanıyor. Kazananlar, ödüllerini 23 Haziran 2015 tarihinde Brüksel’de gerçekleştirilecek ödül töreninde alacak.

2015 AB Edebiyat Ödülü’ne layık görülen isimler; Avusturya’dan Carolina Schutti, Hırvatistan’dan Luka Bekavac, Fransa’dan Gaëlle Josse, Macaristan’dan Edina Szvoren, İrlanda’dan Donal Ryan, İtalya’dan Lorenzo Amurri, Litvanya’dan Undine Radzeviciute, Norveç’ten Ida Hegazi Høyer, Polonya’dan Magdalena Parys, Portekiz’den David Machado, Slovakya’dan Svetlana Zuchova ve İsveç’ten Sara Stridsberg oldu.