İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
13-19 NİSAN 2015

İKV`DEN HAFTAYA BAKIŞ

Nisan`ın üçüncü haftasında Türkiye ve AB gündemleri oldukça yoğundu.

Devamını Oku

BABACAN IMF DÜNYA BANKASI VE G-20 TOPLANTILARINA KATILDI

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, 16-19 tarihlerinde ABD`nin başkenti Vaşington`da IMF ve Dünya Bankası`nın Bahar Toplantıları ve G-20 Bakanlar ve Merkez Bankası Başkanları toplantılarına katıldı.

Devamını Oku

AVRUPA 1915 OLAYLARINI TARTIŞIYOR

12 Nisan 2015 tarihinde Papa Franciscus`un Vatikan`daki Aziz Petrus Bazilikası`nda düzenlenen ayinde 1915 olaylarından "soykırım" olarak bahsetmesiyle birlikte, 100`üncü yıl dönümünde 1915 olayları, Türkiye-AB ilişkileri gündeminin merkezine oturdu.

Devamını Oku

AB`NİN KOMŞULUK POLİTİKASI BARSELONA`DA ELE ALINDI

Avrupa Komşuluk Politikası Bakanlar Gayri Resmi Toplantısı, 13 Nisan 2015 tarihinde, AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ve Avrupa Komisyonu`nun Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakerelerinden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn`ın Başkanlığında Barselona`da gerçekleştirildi.

Devamını Oku

G-7 DIŞİŞLERİ BAKANLARI ALMANYA`DA BİR ARAYA GELDİ

ABD, Japonya, Almanya, Fransa, İngiltere, İtalya ve Kanada`dan oluşan dünyanın en büyük 7 sanayi ülkesinin Dışişleri Bakanları, Haziran ayında Bavyera`da düzenlenecek G-7 Zirvesi`ne hazırlık amacıyla 15 Nisan 2015 tarihinde Almanya`nın Lübeck kentinde bir araya geldi.

Devamını Oku

AYB JUNCKER PLANI İÇİN GÜÇLÜ KAMU GARANTİSİ İSTİYOR

AYB, oluşturulması planlanan Avrupa Stratejik Yatırım Fonu’na (EFSI), söz konusu fon işlemeye başlar başlamaz AB bütçesinden güçlü bir garanti sağlanması gerektiğini belirtti.

Devamını Oku

MACARİSTAN`DA ARA SEÇİMİ AŞIRI SAĞ KAZANDI

Macaristan`da 12 Nisan 2015 tarihinde düzenlenen ara seçimde, iktidardaki merkez sağ Fidesz partisinin elindeki bir sandalye aşırı sağcı parti Jobbik`e geçti.

Devamını Oku