İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
27 NİSAN-3 MAYIS 2015

İKV`DEN HAFTAYA BAKIŞ

Geçtiğimiz hafta Türkiye-AB ilişkileri gündeminin ilk sırasında, Brüksel’de gerçekleştirilen Türkiye-AB Ortaklık Komitesi toplantısı yer aldı. Toplantıda müzakere sürecinin yanı sıra, siyasi ve ekonomik kriterler, üst düzey ekonomik diyalog, adalet ve içişleri, çevre ve iklim değişikliği, enerji diyaloğu, ulaştırma, gümrük birliği ve ticaret konuları, vergilendirme ve katılım öncesi mali yardım aracı konuları görüşüldü. Geçtiğimiz hafta Türkiye-AB ilişkileri gündeminde yer alan diğer bir toplantı AB Bakanlığı tarafından düzenlenen “AB’ye Üyelik Süreci ve Türkiye’nin Yeni AB Stratejisi” konulu Sivil Toplumla Diyalog Toplantısı oldu. Toplantıda sivil toplum kuruluşları, yerel yönetimler, iş dünyası kuruluşları ve üniversitelerden yaklaşık 1500 temsilcinin katılımıyla 28 Nisan 2015 tarihinde Antalya’da gerçekleştirildi.

Geçtiğimiz hafta TOBB’un 71’inci Genel Kurulu TOBB Başkanı M. Rıfat Hisarcıklıoğlu’nun ev sahipliğinde Başbakan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural ve TOBB delegelerinin katılımıyla gerçekleştirildi. Nisan ayının son haftasında ayrıca, Türkiye ile Belçika arasında ticaretin artırılması amacıyla, TOBB ile Belçika Ticaret Odaları Birliği Federasyonu arasında bir anlaşma imzalandı.

Geçtiğimiz hafta AB’nin gündeminde, 27 Nisan 2015 tarihinde Kiev’de gerçekleştirilen AB-Ukrayna Zirvesi vardı. Ukrayna’nın reform gündeminin ele alındığı Zirve’de, AB’nin Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne, egemenliğine ve bağımsızlığına verdiği destek teyit edilirken, taraflara Minsk Anlaşmaları’nın tüm hükümlerinin eksiksiz ve hızlı bir şekilde uygulanması çağrısında bulunuldu.

Bunun yanında haftanın öne çıkan diğer gündem maddesi Avrupa Konseyi tarafından açıklanan İnsan Hakları Raporu oldu. Raporda AB’nin göç yönetimi politikasının yetersiz bulunması ve 2014 yılının insan hakları açısından kötü bir yıl olduğunun altının çizilmesi dikkat çekiciydi.

Akdeniz’de devam eden sınır kontrol operasyonu Mare Nostrum’un sonlandırılması eleştirilirken, Mare Nostrum’un yerini alan Triton operasyonunun faaliyet alanı ve kaynak açısından daha dar kapsamlı kaldığı ifade edildi. Raporda yer alan konu başlıkları arasında, Ukrayna krizi ve Azerbaycan’da önde gelen insan hakları savunucuları aleyhinde açılan davalar öne çıktı. Raporda ayrıca, birçok Avrupa Konseyi ülkesinde sivil topluma ve basına yönelik baskının arttığı vurgulandı.  2014 yılının insan hakları açısından kötü bir yıl olduğunun altı çizildi.

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Başkanı Anne Brasseur de, Suriye’de yaşanan iç savaş nedeniyle ülkelerini terk etmek zorunda kalan mültecilerin durumuna ilişkin açıklamada bulundu. Suriye’de çatışmadan kaçıp Avrupa’ya gelmeye çalışan göçmenlere karşı Avrupa’nın tutumunu eleştiren Brasseur, savaştan kaçan göçmenleri misafir eden Türkiye’nin büyük bir yük üstlendiğine işaret etti.

Tüm okuyucularımıza iyi bir hafta diliyoruz.