İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
27 NİSAN-3 MAYIS 2015

71’İNCİ TOBB GENEL KURULU GERÇEKLEŞTİ

71’inci TOBB Genel Kurulu Başbakan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural ve TOBB delegelerinin katılımıyla gerçekleştirildi. TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu Genel Kurul konuşmasında Türkiye’nin yeni bir büyüme modeline ihtiyaç duyduğunu belirterek, bunun için siyasilerden yeni yapısal reformların elbirliğiyle ve hızla hayata geçirilmesini istediklerini vurguladı. Hisarcıklıoğlu, 2015 seçimlerinin Türkiye’nin yeniden ayağa kalkması için milat olması gerektiğini, ülkenin Haziran ayından sonra seçimsiz bir 4 yılı olduğunu, bu fırsatın mutlaka değerlendirilmesi gerektiğini ifade etti. Bu dönemde sert tartışmaların yerini güçlü reformların olması gerektiğini belirten Hisarcıklıoğlu, “daha özgür ve zengin Türkiye için adımlarımızı hızlandırmalıyız” şeklinde konuştu. Hisarcıklıoğlu ayrıca,  ABD, Avrupa, Rusya ve Çin ekonomilerinin dalgalı seyir izlediğini; ancak, Avrupa ekonomilerinde canlanma devam ederse, Türkiye'nin bu durumdan olumlu etkileneceğini belirtti.

TOBB Genel Kurulu’nda Başbakan Davutoğlu, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Başbakan Yardımcısı Babacan ve MHP Grup Başkanvekili Vural da konuşmacılar arasında yer aldı.  Başbakan Prof. Dr. Davutoğlu, TOBB Genel Kurulu’nun Türkiye'nin genel ekonomik gidişatının da tartışıldığı önemli bir forum olduğunu belirtti. TOBB'u, Çanakkale Savaşı'na atfen 100’üncü yıl konseptiyle düzenlenen Genel Kurulu nedeniyle kutlayan Başbakan Davutoğlu, Çanakkale Savaşı'nda şehit düşenlere rahmet diledi. Davutoğlu ayrıca 11 Mayıs tarihinde Brüksel’de Türkiye-AB Gümrük Birliği’nin güncellenmesi için bir Mutabakat Zaptı imzalanacağını da açıkladı.

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ise dünyada yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen Türkiye ekonomisinin büyümeye devam ettiğini ifade etti ve ekonomide özel sektörün öncülüğünden yana bir kalkınmayı savunduklarını da konuşmasına ekledi. Babacan ayrıca, Türkiye-AB ilişkilerinde 2002’den bu yana ciddi bir ilerleme kaydedildiğini fakat yapılanların yetersiz olduğuna dikkat çekti. CHP Genel Başkanı konuşmasında iktidara geldiklerinde fasılların açılıp açılmaması gibi bir durumun söz konusu olmayacağını, birinci sınıf demokrasi için ne gerekiyorsa yapacaklarını belirtti. MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural ise yeni anayasa ile ilgili sözler verildiğini fakat bunula ilgili yol alınmadığı eleştirisinde bulundu.