İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
4-10 MAYIS 2015

İKV`DEN HAFTAYA BAKIŞ

Geçtiğimiz hafta AB ve Türkiye-AB ilişkileri açısından oldukça anlamlı bir haftaydı. 9 Mayıs 2015 tarihinde Schuman bildirisinin açıklanmasının 65’inci yıldönümünde her yıl Avrupa Günü olarak kutlanan özel gün ve Vakfımız için büyük önem taşıyan Avrupa Günü ve İKV’nin kuruluşunun 50’inci yıldönümü kutlandı.

Geride bıraktığımız hafta, Türkiye-AB ilişkileri gündeminin ilk sırasında, İKV’nin kuruluşunun 50’inci Yılı vesilesiyle, 9 Mayıs 2015 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır’ın katılımlarıyla gerçekleştirilen toplantı yer aldı.  İKV Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Cihad Vardan’ın ev sahipliğinde, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ile  İKV’nin Kurucu kuruluş Başkanları İSO Başkanı Erdal Bahçıvan ile İTO Başkanı İbrahim Çağlar’ın yer aldığı toplantıya başta iş dünyası temsilcileri olmak üzere 400’e yakın seçkin konuk katıldı. Toplantıda,  İKV Başkanı Vardan, İKV tarafından yaptırılan, Türkiye kamuoyundaki AB desteğini ve halkımızın AB ile ilgili görüşlerini ortaya koyan, bugüne kadarki en kapsamlı kamuoyu araştırmasının sonuçlarını da açıkladı. Toplantı sonunda İKV Başkanı Vardan ile TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu tarafından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, İKV’nin 50’inci Yılı anısına plaket takdim edildi. Ayrıca, Cumhurbaşkanı Erdoğan, eski İKV Başkanları Jak Kamhi, Davut Ökütçü ve Prof. Dr. Halûk Kabaalioğlu ile İKV’nin kurucu üyelerinden İbrahim Bodur’a birer plaket takdim etti.

9 Mayıs Avrupa Günü, AB Bakanlığı ve AB Türkiye Delegasyonu tarafından düzenlenen çeşitli etkinliklerle de Türkiye genelinde kutlandı. Bunun yanında Türkiye-AB ilişkilerinin gündeminde AB Programları’ndan biri olan Sivil Koruma Mekanizması’na Türkiye’nin katılımı ve AB Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen AB ve Türkiye Arasında Sivil Toplum Diyaloğu IV Programı kapsamında İstanbul Bilgilendirme Günü yer aldı. Geçtiğimiz hafta Türkiye-AB ilişkilerinde öne çıkan son gündem maddesi ise AP’nin Türkiye Raportörü Kati Piri’nin, AP Dışişleri Komitesi toplantısında, 2014 Türkiye Raporu taslağına ilişkin değerlendirmelerde bulunmasıydı. Piri, bir bölümü yasalaşan İç Güvenlik Paketini olumsuz karşıladıklarını belirtirken, çözüm sürecinin sonuçlanması doğrultusunda atılan önemli adımlara raporda yer verileceğini ifade etti

Geçtiğimiz hafta Türkiye gündeminde, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın 6 Mayıs 2015 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın daveti üzerine Türkiye’ye gerçekleştirdiği ilk resmi yurt dışı ziyareti yer aldı. AB gündeminde ise, 7 Mayıs 2015 tarihinde düzenlenen AB Dışişleri Konseyi Toplantısı öne çıktı Toplantıda TTYO müzakere sürecinde kaydedilen ilerleme ve yatırımcılarla devlet arasındaki uyuşmazlıkların halli mekanizması öncelikli olarak ele alındı. Yine aynı tarihlerde gerçekleştirilen İngiltere’de genel seçimleri de Avrupa’nın gündemindeydi.  Başbakan David Cameron liderliğinde seçimlerden zaferle çıkan Muhafazakâr Parti’nin yeni hükümeti tek başına kurması kesinleşti.

Geçtiğimiz hafta Avrupa Komisyonu tarafından 2015 Bahar Dönemi Ekonomik Tahmin Raporu yayımlandı. Raporda AB’de ekonomik büyümenin petrol fiyatlarının düşmesi, küresel büyüme, avroda süren değer kaybı, AB ekonomi politikalarının destekleyici rolü ve AMB tarafından uygulanmaya başlanan parasal genişleme gibi faktörlere bağlı olduğu belirtildi. Geçtiğimiz hafta Avrupa Komisyonu Dijital Tek Pazar’ın oluşturulmasına ilişkin stratejisini açıkladı. Üç temel başlıktan oluşan stratejide toplam 16 farklı eylem öngörülüyor.

İKV olarak 9 Mayıs Avrupa Gününü kutlarken tüm okuyucularımıza iyi bir hafta diliyoruz.