İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
4-10 MAYIS 2015

TÜRKİYE`NİN AB UZMANI 50 YAŞINDA

İKV’nin kuruluşunun 50’inci Yılı vesilesiyle, 9 Mayıs 2015 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile AB Bakanı ve Başmüzakereci Büyükelçi Volkan Bozkır’ın katılımlarıyla, İKV Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Cihad Vardan’ın ev sahipliğinde, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ile  İKV’nin Kurucu kuruluş Başkanları İSO Başkanı Erdal Bahçıvan ile İTO Başkanı İbrahim Çağlar’ın da hazır bulunduğu ile bir toplantı gerçekleştirildi. Toplantıya başta iş dünyası temsilcileri olmak üzere 400’e yakın seçkin konuk katıldı.

Toplantıda,  İKV Başkanı Ömer Cihad Vardan, İKV tarafından yaptırılan, Türkiye kamuoyundaki AB desteği ve halkımızın AB ile ilgili görüşlerini ortaya koyan, bugüne kadarki en kapsamlı kamuoyu araştırmasının sonuçlarını açıkladı.

İKV Başkanı Ömer Cihad Vardan ile TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, İKV’nin 50’inci Yılı anısına plaket takdim ettiği toplantıda, Cumhurbaşkanı Erdoğan eski İKV Başkanları Jak Kamhi, Davut Ökütçü ve Prof. Dr. Halûk Kabaalioğlu ile İKV’nin kurucu üyelerinden İbrahim Bodur’a birer plaket takdim etti. 

 

CUMHURBAŞKANI  RECEP TAYYİP ERDOĞAN:  “İKV, Türkiye’nin AB Yolculuğunun En Önemli Aktörlerinden”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, toplantıda yaptığı konuşmada Türkiye’nin AB üyeliği sürecinde yaşanan gelişmeleri değerlendirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu yıl 50’inci yaşına erişen İKV'nin Türkiye'nin AB yolculuğunun en önemli aktörlerinden biri olduğunu belirterek, Vakıf mensuplarının 50 yıllık süreçte Türkiye-AB ilişkilerinin her aşamasının, her kriz ve sevinç anının bizzat içinde bulunduklarını, bu süreçte bilgilendirici ve eğitici çalışmalarıyla tıkanıklıkların aşılmasına, hem Türk özel sektörünün hem de kamuoyunun bilinçlenmesine katkı sağladıklarını vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Türkiye Olarak Her Fırsatta AB Üyeliğine Stratejik Bir Zaviyeden Baktığımızı İfade Ediyoruz”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 10 yıl önce 3 önemli dönüm noktasının geçildiğini ve müzakere sürecinin başladığını dile getirerek, 2005'te başlayan müzakere sürecinde bugüne kadar 14 fasıl açıldığını, tek faslın da geçici olarak kapatıldığını hatırlattı. Açılması gereken diğer fasılların ise, şu an tamamen siyasi engellemelere takılmış olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz, inişli çıkışlı bir şekilde de olsa 10 yıldır müzakere sürecimizi devam ettirmekte kararlıyız. Türkiye olarak her fırsatta AB üyeliğine stratejik bir zaviyeden baktığımızı ifade ediyoruz” dedi.

Açılmayan 23 ve 24 No’lu fasıllara değinen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, söz konusu fasıllara ilişkin: “Tamamen siyasi, keyfi sebeplerle açılmayan fasıllarda da benzer bir ruh halini görüyoruz. Bloke edilen fasıllar arasında yer alan 'Yargı ve Temel Haklar' başlıklı 23’üncü fasıl, ki görüştüğüm tüm Avrupa ülkeleri, 'Haklısınız, bunu en kısa zamanda sonuçlandıracağız' diyor. 'Adalet, Özgürlük ve Güvenlik' başlıklı 24’üncü fasıl, AB tarafından öncelikle açılacak ve son kapanacak fasıllar olarak belirlendi" ifadelerini kullandı.

Katılım sürecinin omurgasını teşkil eden bu fasılların siyasi reform süreciyle doğrudan ilgili olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti: "AB'nin Türkiye'ye yönelik eleştirilerinin önemli bir bölümü de yine bu fasıllar kapsamına giriyor. Bir yandan Türkiye'yi bu konuda eleştiriyorlar, diğer yandan bu fasılların açılmasını engelleyerek AB müktesebatıyla entegrasyona mani oluyorlar. Madem bu kadar önem veriyorsun, öyleyse bir an önce fasılları aç ki, Türkiye bu yönde bir dönüşüm gerçekleştirsin. Ayrıca herhangi bir başlangıç kriteri bulunmayan 17 No’lu Ekonomik ve Parasal Politika faslı da halen müzakereye açılmadı. Ukrayna krizinin menfi etkileri sebebiyle enerji alanındaki iş birliğimizin önemi bu kadar ortadayken 15 No’lu Enerji faslının açılmamış olmasını da anlamakta zorlanıyoruz."

“AB’nin Türkiye’ye Her Zamankinden Daha Çok İhtiyacı Var”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin AB üyeliğinin, yaşanan bölgesel ve uluslararası gelişmeler ışığında artık daha farklı bir şekilde ele alınması gerektiğine işaret ederek şöyle söyledi: "Suriye'den Ukrayna'ya, Orta Doğu'dan Kuzey Afrika'ya kadar bölgemizde cereyan eden hadiseler ve giderek büyüyen bölgesel tehditler karşısında Türkiye ve AB beraber hareket etmek mecburiyetindedir. Bunun başka çaresi yoktur. AB'nin hem küresel finans krizinin etkileri hem de iç dinamiklerindeki kırılganlık sebebiyle Türkiye'ye her zamankinden daha çok ihtiyacı vardır. Çünkü ülkemiz, kritik gelişmelerin yaşandığı çalkantılı bir coğrafyada olmasına rağmen gerek ekonomik performansı gerekse siyasi istikrarıyla adeta bir güven ve huzur abidesi durumunda. Siyasette, dış politikada, ekonomide milletimizin arzularıyla örtüşen, hedefleriyle bütünleşen bir politika ortaya koyduk ve hamdolsun bu çizgiyi 12 yıldır devam ettiriyoruz."

 “AB, Türkiye’yi Dışlamamalı; Tam Tersine Türkiye İle İlişkilerini Daha İleriye Taşımalıdır” 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AB'nin gerek siyasi çalkantılar gerekse içe dönük politikalar sebebiyle sürekli kan kaybettiğini belirterek, "Birliğin, yeniden küresel güç konumuna yakışır bir vizyon benimsemeye ihtiyacı var. Bunun için de genişleme müzakerelerini tutarlı, ilkeli ve hakkaniyete uygun bir şekilde yürütmesi gerekiyor. Bizim Yeni Türkiye hedefimiz, asla AB'den bağımsız değildir. Daha güçlü, daha müreffeh, daha demokrat bir Türkiye'yi ifade eden Yeni Türkiye hedefimize, AB tam üyeliğimizle daha hızlı şekilde ulaşabileceğimize inanıyoruz. Türkiye-AB ilişkilerini kazan-kazan stratejisine dayalı olarak bugünlere getirdik. Aynı anlayışla devam ettirmek istiyoruz. Türkiye ve AB, dış politikadan ekonomik ve ticari ilişkilere, güvenlikten sınır yönetimine, istihdamdan göç politikalarına kadar geniş bir alanda ortak faydayı paylaşıyor. Bölgemizdeki çatışmalar, AB'nin Türkiye'yi dışlamasını değil, tam tersine Türkiye ile ilişkilerini çok daha ileriye taşımasını gerekli kılıyor” dedi.

“AB Vizyonumuzu Milletimiz Çiziyor”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin AB ile ilişkilerinde perspektifini tayin edenin de yol haritasını belirleyenin de millet olduğunu belirterek şunu söyledi: "Burada öz güvenimizi asla kaybetmeyelim. Tüm adımlarımızı, milletimizin arzusu, talebi doğrultusunda attık. Reformları da aynı şekilde milletimizin rızası ve onayıyla gerçekleştirdik. Bundan sonraki yol haritamızı da bir defa kesinlikle milletimiz çizecektir." Türkiye'nin artık müzakere sürecini çok daha farklı bir boyuta taşımak istediğini ve 18 Eylül 2014'ten itibaren yeni bir vizyon ortaya konulduğunu anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni dönemde Türkiye'nin yeni AB stratejisinin inşa edildiği üç temeli, siyasi reform sürecinde kararlılık, sosyoekonomik dönüşümde süreklilik ve iletişimde etkinlik şeklinde sıraladı.

 

AB BAKANI VE BAŞMÜZAKERECİ BÜYÜKELÇİ VOLKAN BOZKIR: “İki Buçuk Sene Sonra Tüm Vizeler Kalkmış Olacak

İKV'nin Kuruluşunun 50’inci Yılı Etkinliği’nde konuşan AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, Avrupa Parlamentosu tarafından 1915 olaylarına yönelik alınan kararın hukuki olmadığı yönünde AB tarafından 2003'te alınmış bir karar bulunduğunu belirterek, "Eğer bu şekilde, sürekli Türkiye'yi rahatsız edecek, Türkiye'nin hak etmediği ifadelerle kararlar çıkartacak olursa, bunun ne ilişkilerimize ne Avrupa Parlamentosu'na faydası olacaktır" dedi.

Gümrük Birliği’nde 300 Milyar Dolarlık Ticaret Hacmine Ulaşmayı Hedefliyoruz”

Gümrük Birliği'nin, Türkiye ile AB arasında önemli bir ilişki olduğunu belirten Bozkır, şöyle devam etti:??"Şu an 150 milyar dolar ticaret hacmimiz var. Bunu güncelleştirme kararı aldık ve önümüzdeki Ocak ayında, tarım, hizmetler ve kamu alımları dahil edilerek, yaklaşık 300 milyar dolarlık bir ticaret hacmine ulaşmayı hedefliyoruz. Bizi çok rahatsız eden 20 sene önceki anlaşmada, ya unutulan ya da gerçekleştirilemeyen, AB'nin üçüncü ülkelerle bir anlaşma imzalaması durumunda, bunun otomatik olarak Türkiye'ye uygulanmaması keyfiyeti de bu tercih ettiğimiz maddeyle umarım Türkiye için sorun olmaktan çıkacak ve AB ile ABD arasında imzalanacak TTIP Anlaşması’na otomatik olarak yansıyabilecek bir madde haline gelecektir."??

İki Buçuk Sene Sonra Tüm Vizeler Kalkmış Olacak”

AB Bakanı ve Başmüzakereci, Büyükelçi Bozkır, AB ile Türkiye arasındaki vize şartları nedeniyle ciddi sorunlar yaşandığını ve bu durumun 1980 darbesine dayandığını anlattı.??Bozkır, şimdi ise bunu kaldırmaya çalıştıklarını kaydederek, "Bu konuda önemli müzakereler yapıldı. Vizelerin tamamen kaldırılmasını bir anlaşmaya bağlayan formül içinde ilerliyoruz. 2,5 sene sonra tüm vizeler kalkmış olacak. Eğer kalkmazsa, yeni gümrük anlaşmasını ondan sonraki 6 ay içinde feshetme hakkımız var. Böyle bir şey olmayacak ama bu konu bizim için çok önemli" şeklinde konuştu.

 

TOBB BAŞKANI M. RİFAT HISARCIKLIOĞLU: “AB’ye Bakışımız Kazan-Kazan Esasına Dayanıyor”

İKV'nin Kuruluşunun 50’inci Yılı Etkinliği’ne katılan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Kurucu ve Mütevelli kurumlar adına gerçekleştirdiği konuşmasında, iş dünyası olarak AB’ye bakışlarının kazan-kazan esasına dayandığını vurguladı. 

Türkiye’nin üyeliğinin gerçekleşmesiyle, demokrasinin kazanacağını, insanların kazanacağını belirten Hisarcıklıoğlu, “Gençler ve kadınlar kazanacak; işçiler kazanacak; esnaf kazanacak; çiftçiler kazanacak. Yani toplumun tüm kesimleri kazanacak. Aynı şekilde, AB de kazanacak. Türkiye’nin üyeliği ile AB, siyasi ve iktisadi olarak daha güçlü ve dinamik hale gelecek. Bu sayede bölgesel ve küresel istikrar kazanacak; dünya barışı kazanacak” dedi.

İKV’nin, 50’inci yıl önce, iş dünyası tarafından bu vizyonla kurulduğunu bildiren Hisarcıklıoğlu, TOBB’un, 50’inci yıldır, bu vizyonla İKV'ye sahip çıktığını ve gelişmesine katkı sağladığını dile getirdi. 

AB Üyelik Süreci Kapsamlı Reformlar Gerektiriyor”

Kurucu ve Mütevelli kurumlar adına yaptığı konuşmada TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu şunları söyledi: “AB üyelik süreci, kapsamlı reformlar gerektiriyor. Geçtiğimiz dönemde, özellikle Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, Türkiye bu alanda çok önemli mesafe aldı.  Kopenhag siyasi kriterlerini karşılamak için çok ciddi reformları hayata geçirdik. Hukukun üstünlüğü, temel hak ve özgürlüklerin korunması ve işleyen bir piyasa ekonomisi konusunda köklü reformlara imza attık”.

“Fasıllar Bir An Önce Açılmalı”

Başta enerji olmak üzere, ekonomik ve parasal politikalar, yargı ve temel haklar ile adalet, özgürlük ve güvenlik fasıllarında müzakerelerin bir an önce açılmasını isteyen TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, bu fasılların müzakerelere açılmasının Türkiye için de AB için de yararlı olacağını açıkladı.

“Gümrük Birliği’nin Modernizasyonu Gündemimizde”

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, “Vize sorunumuz var. Vize serbestisi diyalogunu bir an önce tamamlamalıyız. Gümrük Birliği’nin modernizasyonu gündemimizde. 2 Mayıs 2015 tarihinde Sayın Başbakanımız TOBB Genel Kurulu'nda bu konudaki gelişmeyi açıkladı. Kısa sürede bu konudaki müzakerelerin başlamasını bekliyoruz. Bu konudaki kararlı tutumu için Hükümetimize teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Bugüne Kadar Olduğu Gibi, Bundan Sonra da Türkiye’nin AB Üyeliği İçin Çalışmaya Devam Edeceğiz”

Öte yandan AB ile ABD arasında yürütülen TTYO Müzakerelerinin dışında kalınmaması gerektiği üzerinde duran TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıkıloğlu, “Bütün bu konularda hep birlikte çalışmalıyız. Seçimlerden sonra oluşacak yeni Meclisimiz de AB üyelik sürecini geliştirmeye odaklanmalıdır.  İhtiyaç duyulan reformlar, tüm partilerinin katılımı ve uzlaşmasıyla süratle tamamlanmalıdır.  AB üyesi bazı ülke liderlerinin vizyonsuz, haksız, kabul edilemez tavırlarına rağmen, kendimiz için bunu başarmalıyız. Başaracağımıza da inanıyorum. Biz bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da Türkiye'nin AB üyeliği için çalışmaya devam edeceğiz” ifadesini kullandı. 

 

İKV BAŞKANI ÖMER CIHAD VARDAN: “Bu Sürecin Ülkemizin Üyeliği İle Taçlanmasının Zamanı  Çoktan Geldi”

İKV'nin Kuruluşunun 50’inci Yılı Etkinliği’nde açış konuşmasını yapan İKV Başkanı Ömer Cihad Vardan şunları söyledi:

“Bu Kutlamayı AB Üyesi Bir Türkiye’de Yapmayı Arzu Ederdik”

“Bugün sizlerle 1965 yılında İSO ve İTO tarafından kurulan ve o günden bu yana başta TOBB olmak üzere tüm Mütevelli ve Destekçi kurumları tarafından her açıdan desteklenen Vakfımızın 50’inci Yılını kutlamak için bir araya gelmiş bulunuyoruz. 

“Bugün biz kurulduğu günden bu yana, çizgisini bozmadan, kuruluş amacına yönelik görüşler hazırlayan, dergiler, kitaplar yayımlayan, seminerler, paneller düzenleyerek kamuoyunu bilgilendiren, ülkemizin köklü ve itibarlı düşünce kuruluşunun yaş gününü kutlamak üzere bir aradayız. Bir yandan kurumumuz adına sevinçliyiz. Çünkü ülkemizde bu denli ayakta kalabilmiş çok sayıda kurumumuz bulunmamakta. Ancak bir bakıma da derinden üzüntülüyüz. Bugün, 9 Mayıs Avrupa Günü’nde, bu kutlamayı bir “AB üyesi Türkiye” olarak yapmak arzu ederdik. Yıllarca ortaya koyulan tüm gayretlerin, harcanan tüm çabaların tam anlamıyla karşılık bulmamış olması, bizleri üzüyor.”

 “AB Türkiye’ye Karşı Samimi ve Adil Bir Politika İzlerse, Türkiye Buna Misliyle Karşılık Verecektir”

İKV Başkanı Ömer Cihad Vardan toplantının açış konuşmasına şöyle devam etti:

“Bütün bunları görünce, büyüklerimizin bu yolu tarif ederken, “uzun ve ince bir yol” dedikleri bir kez daha aklımıza geliyor. Doğru… ince bir yolda yürüdükçe yürüyoruz. Bu yolda engellerle karşılaşıyor, onları da aşmaya çalışıyoruz. Ancak bizim artık bu yolda tek bir beklentimiz var, o da; AB’nin savunduğu ve kendi temellerini oluşturan demokratik ve adil düşünce tarzının, Türkiye için de uygulanması”.

“Biz inanıyoruz ki, AB, Türkiye’ye karşı samimi ve adil bir politika izlerse, Türkiye buna misliyle karşılığını verecektir”.