İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
4-10 MAYIS 2015

Danimarka`da Bankacılık Birliği`ne katılım gündemde

Danimarka Hükümeti tarafından bir süredir dile getirilen Bankacılık Birliği’ne katılma fikri, Danimarka kamuoyunun gündeminde yer almaya devam ediyor. Danimarka Adalet Bakanlığı, Bankacılık Birliği’ne katılmanın Danimarka’nın finansal alanda egemenlik hakkını AB’ye devretmemesi nedeniyle, zorunlu referandum yapılmasına gerek olmadığını açıkladı.

Danimarka’nın sosyal demokrat hükümeti, Bankacılık Birliği’ne katılmanın ülkenin bankacılık ve finans piyasaları arasında işbirliğini artıracağını, ekonomik istikrarı güçlendireceğini ve Danimarka’ya fayda sağlayacağını düşündüklerini ifade etti. Danimarka yönetimi, Bankacılık Birliği’ne katılma hususunda son kararını, işbirliğinin pratikte nasıl işleyeceğinin görülmesinden sonra alacaklarını vurguladı.

AMB, Avro Alan’ına dâhil olmayıp Bankacılık Birliği’ne katılmak isteyen ilk Üye Devlet olan Danimarka’nın, AMB Denetleme Kurulu Üyeleri ile temas halinde olduğunu belirtti. AMB, Danimarka’nın Bankacılık Birliği’ne katılım için resmi olarak talepte bulunması halinde, AMB ve Danimarka Merkez Bankası arasında müzakere sürecinin en az beş ay devam edeceğini açıkladı.