İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
4-10 MAYIS 2015

TÜRKİYE, AB SİVİL KORUMA MEKANİZMASINA KATILIYOR

2014-2020 döneminde uygulanmakta olan AB Programlarından biri olan Sivil Koruma Mekanizması’na Türkiye’nin resmi olarak katılımına ilişkin anlaşma 6 Mayıs 2015 tarihinde Avrupa Komisyonu’nun İnsani Yardım ve Kriz Yönetiminden Sorumlu Üyesi Christos Stylianides ile Türkiye’nin Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanı Dr. Fuat Oktay tarafından imzalandı.

Komisyon Üyesi Stylianides konuya ilişkin yaptığı açıklamada, afetlere daha hazırlıklı olunması ve ortaya çıkabilecek krizlere daha etkili şekilde müdahale edilmesine yönelik ortak hedef çerçevesinde, Türkiye’nin değerli bir ortak olacağını belirtti. Anlaşmanın imzalanmasıyla birlikte Türkiye, ortak sivil koruma eğitimleri ve tatbikatlarının da arasında bulunduğu önemli işbirliği fırsatlarına erişim sağlayacak, afet önleme ve hazırlık projelerinde yer alacak ve acil durumlarda AB sivil koruma makamlarıyla doğrudan irtibat kurabilecek. Türkiye’nin, eşgüdüm halinde yürütülen AB insani yardım operasyonlarına, AB ulaştırma eş-finansmanına, en iyi uygulamalara katılması öngörülüyor.

Bilindiği üzere, AB Sivil Koruma Mekanizması 32 Avrupa ülkesi (28 AB ülkesi ve Makedonya, İzlanda, Karadağ ve Norveç) arasında afete müdahale, hazırlıklı olma ve afetin önlenmesi alanlarında işbirliğine imkân sağlıyor. Sırbistan da kısa süre önce mekanizmaya katılım anlaşmasını imzaladı. Katılımcı ülkeler, Komisyon’un desteğiyle, dünyada afetle karşı karşıya kalan ülkelerin kullanımına sunulabilecek şekilde kaynaklarını bir havuzda topluyor.

Daha fazla bilgiye buradan ulaşılabilir.