İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
4-10 MAYIS 2015

KKTC CUMHURBAŞKANI AKINCI`NIN TÜRKİYE ZİYARETİ

26 Nisan 2015 tarihinde KKTC Cumhurbaşkanı seçilen Mustafa Akıncı, Cumhurbaşkanlığı görevini Dr. Derviş Eroğlu’ndan devralmasının ardından ilk resmi yurtdışı ziyaretini, 6 Mayıs 2015 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın daveti üzerine Türkiye’ye gerçekleştirdi. KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı, Ankara’daki temasları kapsamında Başbakan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu ile bir araya geldi ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu tarafından onuruna verilen öğle yemeğine katıldı.

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile baş başa ve heyetler arası görüşmelerde bir araya geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında, KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı ile  Kıbrıs meselesine ilişkin ne gibi adımlar atılması gerektiği konusunu değerlendirdiklerini belirtti ve Kıbrıs meselesine adil ve kalıcı bir çözüm bulunması yönündeki kararlılığın sürdüğüne dikkat çekti. Önceliğin Kıbrıs meselesinin Türk tarafının siyasi eşitliğini güvence altına alacak şekilde, kapsamlı bir çözüme kavuşturulması olduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin bu yöndeki iyi niyetli girişimleri ve BM’nin çabalarını desteklemeye devam edeceğini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 11 Şubat 2014 tarihinde Kıbrıs Türk ve Rum tarafı liderlerinin üzerinde mutabakat sağladığı Ortak Açıklama metninde belirtilen ilkeler çerçevesinde en kısa zamanda sonuca ulaşılması yönündeki temennisini ifade ederken, sonuca yalnızca Türk tarafının çabalarıyla ulaşılamayacağını da vurguladı. Türk tarafının bu yönde her türlü gayreti gösterdiğini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rum tarafının samimi çaba göstermesi gerektiğini belirtti ve bunun gerçekleşmesi halinde 2015 yılının Ada’da çözüm yılı olabileceğine dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasında, KKTC Cumhurbaşkanı ile görüşmelerinde Türkiye ile KKTC arasındaki işbirliğinin güçlendirilmesi konusunda atılacak adımları da değerlendirdiklerini kaydetti; KKTC’ye turizm ve eğitim sektörünün geliştirilmesinden ekonomik yardımlara kadar her alanda destek vermeye devam edileceğinin altını çizdi.

KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı, konuşmasında, Kıbrıs meselesinde önemli bir eşiğe gelindiğini vurguladı. Cumhurbaşkanı seçilmesi sonrasında uluslararası ortamda olumlu gelişmeler gerçekleştiğine dikkat çeken KKTC Cumhurbaşkanı, bunun Türk tarafının öne sürdüğü çözüm vizyonunu daha da ileri taşımak için yararlı olacağına inandığını belirtti. Cumhurbaşkanı Akıncı, çözüm vizyonunun GKRY lideri Anastasiadis tarafından da paylaşılmasının en büyük dileği olduğunu kaydetti.