İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
4-10 MAYIS 2015

TÜRKİYE RAPORU, AP DIŞİŞLERİ KOMİTESİ`NDE GÖRÜŞÜLDÜ

AP’nin Türkiye Raportörü Kati Piri, AP Dışişleri Komitesi toplantısında, 2014 Türkiye Raporu taslağına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Daha önceki taslakta bulunmayan iki yeni konunun eklendiğini belirten Piri, bu konulardan ilkinin İç Güvenlik Paketi olduğunu ifade ederek, Paketin yasalaşan bölümünü olumsuz karşıladıklarının altını çizdi. Rapora eklenen ikinci konunun çözüm sürecinin sonuçlanması doğrultusunda atılan önemli adımlar olduğunu ifade etti.

Piri, Türkiye’nin Dışişleri Bakanının gerekli durumlarda AB Dışişleri Bakanları toplantısına çağırılması ile Dış Güvenlik ve Savunma Politikası başlıklı 31’inci faslın açılması doğrultusunda görüş benimseyeceklerini belirtti.

Piri, Nisan ayında AP’de 1915 olaylarına ilişkin kabul edilen karar hakkında da değerlendirmelerde bulundu. Piri, kabul edilen kararın rapor taslağında yer almaması gerektiğini öne sürdü ve bu konuya ilişkin değişiklik önergesi getiren AP üyelerinden, önergelerini geri çekmeleri talebinde bulundu. Bilindiği üzere, 1915 olaylarının 100’üncü yılı dolayısıyla AP’de tartışılan karar metni, düzenlenen oylamada büyük çoğunlukla kabul edilmişti.

AP Türkiye Raporuna ilişkin İKV tarafından hazırlanan değerlendirme notuna buradan ulaşabilirsiniz.