İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
4-10 MAYIS 2015

İNGİLTERE SEÇİMLERİNİN GALİBA MUHAFAZAKAR PARTİ OLDU

İngiltere’de 7 Mayıs 2015 tarihinde gerçekleşen genel seçimleri Muhafazakâr Parti kazandı. Böylece, Başbakan David Cameron liderliğindeki merkez sağ partinin yeni hükümeti tek başına kurması kesinleşti. Seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından önemli oranda oy kaybeden İşçi Partisi’nin lideri Ed Miliband, Liberal Demokrat Parti Başkanı Nick Clegg ve aşırı sağ parti Birleşik Krallık Bağımsızlık Partisi’nin (UKIP) lideri Nigel Farage istifa etti.

Genel seçimler öncesinde gerçekleştirilen kamuoyu araştırmalarının sonuçlarına göre Muhafazakâr Parti ve İşçi Partisi’nin yüzde 35’in üzerinde oy almaları ve böylece bir koalisyon hükümeti kurulması bekleniyordu. Ancak İşçi Partisi, İskoçya’daki oylarını büyük oranda İskoçya Ulusal Partisi’ne (SNP) kaptırması sonucunda yalnızca yüzde 30 oranında oy alabildi. Bir önceki dönemde parlamentoda 256 milletvekili ile temsil edilen İşçi Partisi’nin, yeni dönemde parlamentoda 232 milletvekili ile temsil edilmesi öngörülüyor.

Seçimde büyük oranda oy kaybeden bir diğer parti ise bir önceki dönemin koalisyon ortağı Liberal Demokratlar oldu. Liberal Demokratlar bir önceki dönemde 56 milletvekiline sahip iken, yeni dönemde yalnızca 8 milletvekili çıkarabilecek.

Yeni dönemde parlamentodaki milletvekili dağılımının ise şu şekilde olması öngörülüyor: Muhafazakâr Parti-331; İşçi Partisi-232; İskoçya Ulusal Partisi-56; Demokratik Birlik Partisi-8; Liberal Demokratlar-8; Sinn Fein-4; UKIP-1.