İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
4-10 MAYIS 2015

İKV`DEN HAFTAYA BAKIŞ

Mayıs ayının ilk haftasında Türkiye-AB ilişkileri ve AB`nin gündeminde birçok başlık yer aldı.

Devamını Oku

TÜRKİYE`NİN AB UZMANI 50 YAŞINDA

İktisadi Kalkınma Vakfı’nın kuruluşunun 50`inci Yılı vesilesiyle, 9 Mayıs 2015 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır’ın katılımlarıyla, İKV Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Cihad Vardan’ın ev sahipliğinde, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ile İKV’nin kurucu kuruluş Başkanları İSO Başkanı Erdal Bahçıvan ve İTO Başkanı İbrahim Çağlar’ın da katıldığı ile bir toplantı gerçekleştirildi.

Devamını Oku

İKV’DEN TÜRKİYE’DE AB DESTEĞİ VE AVRUPA ALGISI KAMUOYU ARAŞTIRMASI

İKV tarafından Realta Araştırma Şirketi’ne, Türkiye genelinde AB’ye ilişkin bilgi ve farkındalık düzeyinin belirlenmesi ile Türkiye’de AB üyeliğine destek konusundaki görüşlerin incelenmesi amacıyla yaptırılan kamuoyu araştırma çalışması, 9 Mayıs 2015 tarihinde Vakfımızın 50’in yılı vesilesiyle düzenlenen toplantıda kamuoyuna tanıtıldı.

Devamını Oku

9 MAYIS AVRUPA GÜNÜ KUTLANDI

AB Bakanlığı, 9 Mayıs Avrupa Günü’nü AB Türkiye Delegasyonu ile işbirliği içerisinde Ankara, İstanbul, İzmir ve Antalya’da çeşitli etkinliklerle kutladı.

Devamını Oku

TÜRKİYE, AB SİVİL KORUMA MEKANİZMASINA KATILIYOR

AB Programlarından biri olan Sivil Koruma Mekanizması’na Türkiye’nin resmi olarak katılımına ilişkin anlaşma 6 Mayıs 2015 tarihinde Avrupa Komisyonu’nun İnsani Yardım ve Kriz Yönetiminden Sorumlu Üyesi Christos Stylianides ile Türkiye’nin Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanı Dr. Fuat Oktay tarafından imzalandı.

Devamını Oku

6 NO`LU ALT KOMİTE TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Türkiye – AB Ortaklık Komitesi’ne bağlı 8 adet teknik alt komiteden biri olan Ulaştırma, Çevre, Enerji ve Trans-Avrupa Şebekeleri Alt Komitesi Toplantısı, 5-6 Mayıs 2015 tarihlerinde düzenlendi.

Devamını Oku

KKTC CUMHURBAŞKANI AKINCI`NIN TÜRKİYE ZİYARETİ

26 Nisan 2015 tarihinde KKTC Cumhurbaşkanı seçilen Mustafa Akıncı, Cumhurbaşkanlığı görevini Dr. Derviş Eroğlu’ndan devralmasının ardından ilk resmi yurtdışı ziyaretini, 6 Mayıs 2015 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın daveti üzerine Türkiye’ye gerçekleştirdi.

Devamını Oku

TÜRKİYE RAPORU, AP DIŞİŞLERİ KOMİTESİ`NDE GÖRÜŞÜLDÜ

AP’nin Türkiye Raportörü Kati Piri, AP Dışişleri Komitesi toplantısında, 2014 Türkiye Raporu taslağına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Devamını Oku

SİVİL TOPLUM DİYALOĞU PROGRAMI İSTANBUL BİLGİLENDİRME GÜNÜ DÜZENLENDİ

Türkiye ve AB sivil toplumları arasındaki diyaloğun güçlendirilmesi amacıyla AB Bakanlığı tarafından geliştirilen AB ve Türkiye Arasında Sivil Toplum Diyaloğu IV Programı kapsamında İstanbul Bilgilendirme Günü, 6 Mayıs 2015 tarihinde gerçekleştirildi.

Devamını Oku

AB DIŞİŞLERİ KONSEYİ TOPLANTISI`NDA TTYO ELE ALINDI

7 Mayıs 2015 tarihinde düzenlenen AB Dışişleri Konseyi Toplantısı’nda TTYO müzakere sürecinde kaydedilen ilerleme ve yatırımcılarla devlet arasındaki uyuşmazlıkların halli mekanizması öncelikli olarak ele alındı.

Devamını Oku

İNGİLTERE SEÇİMLERİNİN GALİBA MUHAFAZAKAR PARTİ OLDU

İngiltere’de 7 Mayıs 2015 tarihinde gerçekleşen genel seçimleri Muhafazakâr Parti kazandı.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU EKONOMİK TAHMİN RAPORU YAYIMLANDI

Avrupa Komisyonu’nun 2015 Bahar Dönemi Ekonomik Tahmin Raporu 5 Mayıs 2015 tarihinde yayımlandı.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU DİJİTAL TEK PAZAR STRATEJİSİ`Nİ AÇIKLADI

Avrupa Komisyonu 6 Mayıs 2015 tarihinde Dijital Tek Pazar’ın oluşturulmasına ilişkin stratejisini açıkladı.

Devamını Oku