İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
18-24 MAYIS 2015

AB DIŞİŞLERİ KONSEYİ TOPLANDI

18 Mayıs 2015 tarihinde gerçekleştirilen Dışişleri Konseyi Toplantısı’nda bir araya gelen AB Dışişleri ve Savunma Bakanları, Akdeniz’de insan kaçakçılığıyla mücadele etmek üzere bir AB askeri operasyonu oluşturulmasını karara bağladı. Toplantının diğer gündem maddesini ise Birliğin Suriye ve Ukrayna’da karşı karşıya kaldığı güvenlik tehditlerine yönelik olarak Ortak Güvenlik ve Savunma Politikası’nın güçlendirilmesi ve daha etkin kılınması konusu oluşturdu.

Toplantıya başkanlık eden AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Akdeniz’de insan kaçakçılığıyla mücadele amacıyla bir askeri deniz gücü operasyonu oluşturulmasının AB’nin Akdeniz’deki göçmen krizini çözmek için geliştirdiği kapsamlı yaklaşımın bir parçası olduğunu belirtti. Mogherini, AB’nin bu kapsamda Afrikalı ve Arap ortaklarıyla birlikte çalışarak, düzensiz göçün temel sebepleri olan kriz ve çatışmaları ele almaya çalışacağını kaydetti.

“EUNAVFOR Med” adı verilen AB askeri deniz gücü operasyonu, insan kaçakçılarının çalışma metotlarını yıkmayı amaçlıyor. Merkezi Roma’da bulunacak olan EUNAVFOR Med’in Güney-Orta Akdeniz’de faaliyet göstermesi ve Libyalı mercilerle işbirliği içerisinde olması öngörüldü. İnsan kaçakçılığı ağlarının değerlendirilmesi EUNAVFOR Med’in çalışmalarının ilk aşamasını oluştururken, ikinci ve üçüncü etapta ise insan kaçakçılarının varlıklarının tespit edilmesi ve bunlara uluslararası hukuk çerçevesinde el koyulması öngörülüyor. Mogherini, EUNAVFOR Med’in planlamasının Haziran ayında gerçekleşecek AB Dışişleri Konseyi’nde tamamlanmasının öngörüldüğünü belirtti.

Toplantıda ayrıca Mogherini’nin Kudüs ve Ramallah’a gerçekleştireceği ziyaretin öncesinde Orta Doğu Barış Süreci’nin yeniden başlatılması için yapılması gerekenler ve AB’nin bu konuda üstlenebileceği rol ele alındı.

Burundi’deki gelişmeleri değerlendiren AB Dışişleri Bakanları, Burundi’deki darbe girişimini kınadıklarını belirtirken, ülkedeki siyasi aktörlere aralarındaki farklılıkları barışçıl yöntemlerle çözmeleri ve ülkede gerilimi artırıcı eylemlerden uzak durmaları çağrısında bulundu.