İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
18-24 MAYIS 2015

Orban ülkesindeki durum hakkında AP’de konuştu

19 Mayıs 2015 tarihinde gerçekleşen AP Genel Kurulu’nda Macaristan’daki siyasi durum kapsamında Başbakan Victor Orban’ın idam cezası ve yasadışı göçle ilgili politikaları görüşüldü.

AP Genel Kurulu’nda Macaristan’ın ölüm cezasını gündeme getirmesi endişelerine ilişkin olarak, bunun gerçeklemesi halinde AB’nin temel değerlerine aykırı olacağı ifade edilerek, ülkenin konuya ilişkin somut planlarının olması halinde Avrupa Komisyonu’nun buna karşı harekete geçeceğine dikkat çekildi.

AP’de konuşan Orban, Macaristan’ın hukukun üstünlüğü, kamu düzeni ve göç konularında en fazla araştırılan ülke olduğunu belirti. Göç konusuna ilişkin olarak Orban, Akdeniz’deki göç krizinin çözümlenmesine ilişkin olarak Avrupa Komisyonu’nun ortaya koyduğu öneriye karşı çıkarak, hareket serbestisi ile göç ve ekonomik sebeplerden ötürü göç edenler ile iltica talep edenlerin birbirinden ayırt edilmesi gerektiğini belirtti. Üye ülkelerin sınırlarını koruması gerektiğini öne süren Orban, bu önerinin insan kaçakları ve iltica talebinde bulunanlara açık davet olduğunu iddia ederek Macaristan’ın yasadışı göçmenlerin hedefi bir ülke olmasını istemediklerini ekledi. Orban, tartışma yaratan idam cezası ile ilgili olarak ülkelerin idam cezası konusunda kendi kararlarını verebilmesi gerektiğini söyledi. 2004 yılında AB’ye katılan Macaristan’da idam cezası 1990’da komünist rejimin çökmesinin ardından kaldırılmıştı.

Bilindiği üzere, Macaristan Başbakanı Orban, ülkesinde gerçekleşen anayasa değişikliklerinin anti demokratik olduğuna ilişkin endişeler üzerine açıklamada bulunmak üzere Temmuz 2013’te de AP’ye davet edilmişti.