İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
18-24 MAYIS 2015

53’ÜNCÜ TÜRKİYE AB ORTAKLIK KONSEYİ TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİ

Türkiye ile AB arasındaki en üst düzey karar alma organı olan Ortaklık Konseyi’nin 53’üncü toplantısı, 18 Mayıs 2015 tarihinde Brüksel’de yapıldı. Toplantıya Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, AB Bakanı ve Başmüzakereci Büyükelçi Volkan Bozkır, AB Konseyi adına Dönem Başkanı Letonya’nın Dışişleri Bakanı Edgars Rinkevics, Avrupa Komisyonu’nun Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakerelerinden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn’ın katılımıyla gerçekleştirildi.

Toplantı öncesinde, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, AB Bakanı ve Başmüzakereci Büyükelçi Volkan Bozkır, AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ve Avrupa Komisyonu’nun Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakerelerinden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn ile çalışma yemeğinde bir araya geldi. Yemek sonrası yapılan ortak açıklamada, Türkiye ve AB’nin bölgede, kilit ortak ve stratejik müttefik olduğu vurgulanırken, katılım müzakerelerinin bu ilişkinin temel taşı olmaya devam ettiği belirtildi. Açıklamada ayrıca, Türkiye ve AB’nin ticaret ve Gümrük Birliği'nin modernizasyonu, enerji ve vize serbestliği gibi öncelik arz eden konularda işbirliğini sürdürmesinin önemine vurgu yapıldı.

Türkiye’nin AB'ye katılım konusunda gösterdiği yenilenmiş taahhüdü memnuniyetle karşıladığını belirten Komisyon Üyesi Hahn, müzakerelerde “Ekonomik ve Parasal Politika” başlıklı 17’inci faslın yakın zaman içinde açılabileceğini ekledi. Bakan Çavuşoğlu, reformları sürdürmekte kararlı olduklarını vurgulayarak, katılım müzakerelerinin hızının bazı üye ülkelerin siyasi engellemeleri sebebiyle tatmin edici olmaktan uzak olduğunu ifade etti. AB’nin Kıbrıs çözüm görüşmelerinin yeniden başlamasını memnuiyetle karşıladığını vurguladığı açıklamada, görüşmelerde ilerleme kaydedilmesi için gösterilen çabalara kararlı ve uygulamaya yönelik destek verileceği belirtildi.