İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
25-31 MAYIS 2015

İNGİLTERE BAŞBAKANI CAMERON AB LİDERLERİYLE GÖRÜŞTÜ

7 Mayıs 2015 tarihinde gerçekleşen seçimleri kazanan İngiltere Başbakanı ve Muhafazakâr Parti lideri David Cameron, İngiltere’de 2017 yılında yapılması öngörülen AB referandumuna ilişkin AB liderleriyle görüşmelere başladı.

25 Mayıs 2015 tarihinde Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ile bir araya gelen Cameron, İngiltere vatandaşlarının ülkelerinin AB içindeki konumundan hoşnut olmadığını belirtirken, AB yetkilerinin görüşülmesini istediklerinin altını çizdi. Avrupa Komisyonu Başkanı Juncker ise ortak bir çözüm bulunması gerektiğini vurgularken konunun diğer AB liderleriyle de görüşülmesi gerektiğini ifade etti. İngiltere’nin geleceğine ilişkin tartışmaların ardından taraflar, Yunanistan ve Avro Alanı’nda devam eden görüşmeler, Ukrayna’daki durum ve AB-Rusya ilişkilerine ilişkin görüş alışverişinde bulundular.

28-29 Mayıs 2015 tarihlerinde Danimarka Başbakanı Helle Thorning-Schmidt, Hollanda Başbakanı Mark Rutte, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Polonya Başbakanı Ewa Kopacz ve Almanya Başbakanı Angela Merkel ile bir araya gelen Cameron, görüşmelerde AB’de değişimin yalnızca İngiltere için değil Avrupa’nın geri kalanı için de faydalı olacağını dile getirdi.

Bilindiği üzere, AB’nin sınırlarının kontrolsüz olmaması, serbest dolaşıma ve göçe sınırlama getirilmesi gerektiğini savunan Cameron’un 2017 yılının sonuna kadar yürütmeyi planladığı yeniden müzakere sürecinin temelinde, Avrupa’nın daha rekabetçi olması, AB’nin üye ülkeler üzerindeki yetkisinin azaltılması ve AB göçmenlerinin İngiltere sosyal yardım sisteminden faydalanmasının önlenmesi bulunuyor.