İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
25-31 MAYIS 2015

AB’DE REVİZE EDİLEN ETS 2019 YILINDA BAĞLAYICILIK KAZANACAK

Avrupa Komisyonu’nun 18 Mayıs 2015’te açıkladığı sonuçlara göre, 11 binin üzerinde işletmenin dâhil olduğu ve 28 üye ülke ile Norveç ve Lihtenştayn’ın da içinde bulunduğu AB Emisyon Ticaret Sistemi (AB ETS) kapsamında 2014 yılına ait emisyonlarda yüzde 4,5 oranında azalma kaydedildiği açıklandı. Aynı yıl toplamda da AB ETS dâhilinde 1,812 milyon ton CO2 olarak hesaplandığı belirtildi.

AB ETS dâhilinde emisyonların düştüğü belirtilirken, aynı zamanda sistemin özellikle 2008 yılında yaşanan ekonomik ve mali krizin ardından etkisiz çalıştığı da biliniyor. Nitekim söz konusu kriz ortamıyla beraber karbon piyasasında oluşan arz ve talep dengesinin bozulması, karbon fiyatlarını oldukça düşürmüş; AB ETS’nin işlevselliği AB nezdinde ve küresel boyutta sorgulanır olmuştu. Bu nedenle AB’nin karbon pazarını yansıtan AB ETS’nin daha etkili kılınmasını amaçlayan reform süreci hızlandırılmıştı.

26 Mayıs’ta AP Çevre, Halk Sağlığı ve Gıda Güvenliği Komitesi’nde ele alınan kararla, Pazar İstikrar Rezervi’nin (Market Stability Reserve- MSR) 2018 yılında kurulmasına ve 1 Ocak 2019 yılında uygulanmasına olmasına onay verildi. AB Konseyi Dönem Başkanlığı’nı 30 Haziran 2015 tarihine kadar yürütecek olan Letonya’nın Çevre Bakanı Kaspars Gerhards yaptığı açıklamada MSR’yi, dönem başkanlıkları sürecindeki en önemli konulardan biri olarak gördüklerini ve alınan kararı, AB’nin gerek iklim değişikliği ile mücadelede, gerekse AB’nin karbon pazarının temel amacından sapmaması adına önemli bir adım olarak tanımladıklarını belirtti.

Onay sürecinin, AB kurumlarının resmi tatile girmesinden önce 6-7 Temmuz 2015 tarihlerinde Strazburg’da toplanacak AP Genel Kurulu’nda sonuçlanması bekleniyor.