İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
25-31 MAYIS 2015

IKV`DEN HAFTAYA BAKIŞ

Mayıs ayının son haftası Türkiye-AB ilişkileri gündeminin ilk sıralarında AB Bakanı Bozkır’ın 27-28 Mayıs 2015 tarihlerinde Riga’ya ziyareti yer aldı. Letonya Parlamentosu Başkanı Inara Murniece ve Riga’da bulunan Sırbistan AB Bakanlığı heyetiyle görüşmelerde bulunan Bakan Bozkır, Letonya Dışişleri Devlet Sekreteri, Büyükelçi Andrejs Pildegovics’in onuruna verdiği çalışma yemeğine katıldı.

Geçtiğimiz hafta Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu 26 Mayıs 2015 tarihinde KKTC’ye bir ziyaret gerçekleştirdi. KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı tarafından kabul edilen Çavuşoğlu, KKTC temasları kapsamında KKTC Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber ve Başbakan Özkan Yorgancıoğlu ile birer görüşme gerçekleştirdi. Çavuşoğlu Türkiye’nin kalıcı ve adil bir çözüm için çaba gösterdiğini belirtti. Ada’nın gündemini hareketlendiren bir diğer önemli gelişme ise 7 aylık aranın ardından yeniden başlayan BM gözetimindeki müzakereler kapsamında 28 Mayıs 2015 tarihinde ikinci kez Lefkoşa ara bölgede bir araya gelen Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile GKRY lideri Nikos Anastasidis, 5 maddeden oluşan güven artırıcı önlemler paketi üzerinde uzlaşması oldu.

Geçtiğimiz hafta ayrıca, 25 Mayıs 2015 tarihinde, Sofya’da Türkiye, Bulgaristan ve Yunanistan arasında düzensiz göçle mücadele ve ortak sınır koruma merkezi kurulmasına ilişkin anlaşma imzalandı.

Geçtiğimiz hafta AB gündeminde ise yine göç politikası vardı. AB’nin göç alanında yeni eylem planını belirlemesinin ardından 27 Mayıs 2015 tarihinde Avrupa Komisyonu göç yönetimine ilişkin kapsayıcı tavsiyelerini Üye Devletlerle paylaştı.

26 Mayıs 2015 tarihinde gerçekleştirilen ve kalkınma gündemiyle toplanan AB Dışişleri Konseyi Toplantısı’nda ise 2015 sonrası dönemi kapsayacak kalkınma gündemi ve göç konuları ele alındı. AB üye ülkelerinin kalkınma bakanlarını bir araya getiren toplantıya AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini başkanlık etti.

Geçtiğimiz hafta 23’üncü AB-Japonya Zirvesi, Japonya Başbakanı Shinzo Abe, AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ve Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker’in katılımıyla 29 Mayıs 2014 tarihinde Tokyo’da gerçekleştirildi. Zirvede, Stratejik Ortaklık Anlaşması ve Serbest Ticaret Anlaşması’nda (STA) kaydedilen ilerlemeler değerlendirildi. Zirvede, AB ve Japonya liderleri, STA müzakerelerinin hızlandırılmasını ve böylece müzakereleri 2015 yılı sonuna ya da en geç 2016 yılı başına kadar tamamlamayı hedeflediklerini belirttiler.
İngiltere Başbakanı ve Muhafazakâr Parti lideri David Cameron, İngiltere’de 2017 yılında yapılması öngörülen AB referandumuna ilişkin AB liderleriyle görüşme turlarına başladı. 25 Mayıs 2015 tarihinde Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ile bir araya gelen Cameron, İngiltere vatandaşlarının ülkelerinin AB içindeki konumundan hoşnut olmadığını belirtirken, AB’nin yetkilerinin görüşülmesini istediklerinin altını çizdi.

Geçtiğimiz hafta AB’nin çevre gündeminde ise AB Emisyon Ticaret Sistemi (AB ETS) vardı. Avrupa Komisyonu’nun 18 Mayıs 2015’te açıkladığı sonuçlara göre, 11 binin üzerinde işletmenin dâhil olduğu ve 28 üye ülke ile Norveç ve Lihtenştayn’ın da içinde bulunduğu AB ETS kapsamında 2014 yılına ait emisyonlarda yüzde 4,5 oranında azalma kaydedildiği açıklandı. Aynı yıl toplamda da AB ETS dâhilinde 1,812 milyon ton CO2 salımı hesaplandığı belirtildi.

Mayıs ayının son haftasında, 29 Mayıs 2015 tarihinde düzenlenen Rekabet Konseyi toplantısında dijital tek pazar, paket seyahatlere ilişkin yönerge düzenlemesi ve tek şahıs limited şirketi modeli taslağı görüşüldü. Tek şahıs limited şirketi modeli taslağı üzerinde anlaşmaya varıldı. Söz konusu yönerge kapsamında tek şahıs işletmelerine yönelik AB genelinde ortak bir çerçeve oluşturulması öngörülüyor.

Tüm okuyucularımıza iyi bir hafta diliyoruz.