İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
25-31 MAYIS 2015

IKV`DEN HAFTAYA BAKIŞ

Mayıs ayının son haftasında Türkiye-AB ilişkileri ve AB`nün gündemi oldukça yoğundu.

Devamını Oku

AB BAKANI BOZKIR RİGA’YA ZİYARET GERÇEKLEŞTİRDİ

AB Bakanı ve Başmüzakereci Büyükelçi Volkan Bozkır, AB Dönem Başkanı Letonya’nın daveti üzerine 27-28 Mayıs 2015 tarihlerinde Riga’ya bir ziyaret gerçekleştirdi.

Devamını Oku

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU KKTC’Yİ ZİYARET ETTİ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 26 Mayıs 2015 tarihinde KKTC’ye bir çalışma ziyareti gerçekleştirdi.

Devamını Oku

AB BAKANI BOZKIR AP TÜRKİYE RAPORTÖRÜ PİRİ’Yİ KABUL ETTİ

AB Bakanı ve Başmüzakereci Büyükelçi Volkan Bozkır, AP Türkiye Raportörü, Hollandalı AP üyesi Kati Piri`yi AB Bakanlığı`nın İstanbul Ortaköy Ofisinde kabul etti.

Devamını Oku

TÜRKİYE, BULGARİSTAN VE YUNANİSTAN’DAN ORTAK SINIR GÜVENLİĞİ HAMLESİ

25 Mayıs 2015 tarihinde, Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da Türkiye, Bulgaristan ve Yunanistan arasında düzensiz göçle mücadele ve ortak sınır koruma merkezi kurulmasına ilişkin anlaşma imzalandı.

Devamını Oku

YEREL SCHENGEN GRUBU TOPLANTISI ERZURUM’DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

TOBB ve AB Türkiye Delegasyon işbirliğinde düzenlenen Yerel Schengen Grubu İş Dünyası için Vize Bilgilendirme Toplantıları serisinin son toplantısı, 26 Mayıs 2015 tarihinde Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) ev sahipliğinde Erzurum’da gerçekleştirildi.

Devamını Oku

AB’DE YENİ GÖÇ POLİTİKASINA İLİŞKİN SOMUT ADIMLAR BELİRLENDİ

AB’nin göç alanında yeni eylem planının belirlemesinin ardından 27 Mayıs 2015 tarihinde Avrupa Komisyonu göç yönetimine ilişkin kapsayıcı tavsiyelerini Üye Devletlerle paylaştı.

Devamını Oku

AB DIŞİŞLERİ KONSEYİ KALKINMA GÜNDEMİYLE TOPLANDI

26 Mayıs 2015 tarihinde gerçekleştirilen ve kalkınma gündemiyle toplanan AB Dışişleri Konseyi Toplantısı’nda, 2015 sonrası dönemi kapsayacak kalkınma gündemi ve göç konuları ele alındı.

Devamını Oku

AB REKABET KONSEYİ TOPLANTISI YAPILDI

29 Mayıs 2015 tarihinde düzenlenen Rekabet Konseyi toplantısının ana gündem maddelerini dijital tek pazar, tüketici ürün güvenliği ve piyasa gözetimi paketi oluşturdu.

Devamını Oku

23’ÜNCÜ AB-JAPONYA ZİRVESİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

23’üncü AB-Japonya Zirvesi, Japonya Başbakanı Shinzo Abe, AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ve Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker’in katılımıyla 29 Mayıs 2015 tarihinde Tokyo’da gerçekleştirildi.

Devamını Oku

İNGİLTERE BAŞBAKANI CAMERON AB LİDERLERİYLE GÖRÜŞTÜ

7 Mayıs 2015 tarihinde gerçekleşen seçimleri kazanan İngiltere Başbakanı ve Muhafazakâr Parti lideri David Cameron, İngiltere’de 2017 yılında yapılması öngörülen AB referandumuna ilişkin AB liderleriyle görüşmelere başladı.

Devamını Oku

AB’DE REVİZE EDİLEN ETS 2019 YILINDA BAĞLAYICILIK KAZANACAK

Avrupa Komisyonu’nun 18 Mayıs 2015’te açıkladığı sonuçlara göre, 11 binin üzerinde işletmenin dâhil olduğu ve 28 üye ülke ile Norveç ve Lihtenştayn’ın da içinde bulunduğu AB Emisyon Ticaret Sistemi kapsamında 2014 yılına ait emisyonlarda yüzde 4,5 oranında azalma kaydedildiği açıklandı.

Devamını Oku