İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
8-14 HAZİRAN 2015

İKV`DEN HAFTAYA BAKIŞ

Haziran ayının ikinci haftasında Türkiye’nin gündeminde genel seçim sonuçları ve koalisyon tartışmaları, yerli ve yabancı kuruluşların değerlendirmeleri yer aldı. AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ve Avrupa Komisyonu’nun Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakerelerinden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn yaptıkları ortak açıklamada seçimlere katılım oranının Türkiye’deki demokrasinin sağlamlığını gösterdiğini, ana partilerin tamamının yeni dönemde Meclis’te temsil edilmesinin oldukça önemli bir gelişme olduğunu vurguladılar. Mogherini, yeni hükümetin kurulmasını beklediklerini ifade ederken, Hahn ise Türkiye’de kurulacak yeni hükümet ile AB Türkiye arasında her alanda güçlendirilmiş işbirliği için yeni bir fırsat doğduğunu belirtti.

AP Başkanı Martin Schulz da Türkiye’de genel seçimlerin özgür ve adil bir şekilde gerçekleştiğini belirterek, yeni dönemde diyalog temelinde hareket edilmesi gerektiğini vurguladı. Schulz aynı zamanda, Türkiye’nin AB için kilit bir ortak ve aday ülke olduğunun altını çizerken, yaşanan fikir ayrılıklarının taraflar arasındaki diyaloğu engellemesine izin verilmemesi gerektiğini ifade etti.

Geçtiğimiz haftanın ses getiren bir diğer bir gelişmesi AP Genel Kurulu’nda kabul edilen, 2014 Yılı Türkiye İlerleme Raporu oldu. Sosyalist Demokrat Grup mensubu Hollandalı Parlamenter Kati Piri tarafından hazırlanan rapora son anda gelen erteleme kararı kadar, rapora getirilen rekor sayıda değişiklik önergesi ile de tartışma yarattı. Rapora verilen değişiklik önergesiyle 24 Nisan öncesi kabul edilen ve 1915 olaylarını “soykırım” olarak tanımlayarak Türkiye’den de bunu tanımasını talep eden AP kararına atıf yapılması Türkiye’nin tepkisini çekti. Buna karşın raporda, Türkiye’de gerçekleşen genel seçimlerin sonucunun memnuniyet verici olduğu dile getirilirken aynı zamanda Türk modern tarihinde en kapsayıcı ve temsiliyetçi meclisin seçildiğinin altı çizildi

AP 2014 Türkiye İlerleme Raporu’na ilişkin AB Bakanı ve Başmüzakereci Büyükelçi Volkan Bozkır’dan rapora sert bir tepki geldi. 1915 olaylarına ilişkin atfın “kabul edilemez” olduğu ifade edildi. İKV Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Cihad Vardan da yaptığı basın açıklamasında Türkiye’nin tüm açık tavrına ve uyarılarına rağmen müzakere sürecinde yeri olmayan bir konunun AP raporuna girmesinin kabul edilemez olduğunu ifade etti.

Geçtiğimiz hafta AB gündeminde ise ABD, İngiltere, Fransa, Japonya, Kanada, Almanya ve İtalya’nın devlet ve hükümet başkanlarının katıldığı G7 Zirvesi yer aldı. Zirve’de ağırlıklı olarak iklim değişikliği, küresel ekonomi, ticaret, Ukrayna-Rusya hattı, terörle mücadele, sağlık ve kalkınma konuları ele alındı. Resmi açılışı Almanya Başbakanı Angela Merkel tarafından yapılan Zirve’ye, Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Junker gözlemci olarak katıldı.

Tüm okuyucularımıza iyi bir hafta diliyoruz.