İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
8-14 HAZİRAN 2015

TÜRKİYE GENEL SEÇİMLERİNİN SONUÇLARI DEĞERLENDİRİLDİ

AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Avrupa Komisyonu’nun Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakerelerinden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn ve AP Başkanı Martin Schulz, Türkiye’de 7 Haziran 2015 tarihinde gerçekleşen genel seçimlerin ardından açıklamalarda bulundu. 

Seçimlere katılım oranının yüzde 86 olmasının Türkiye’deki demokrasinin sağlamlığını gösterdiğini belirten Mogherini ve Hahn, ana partilerin tamamının yeni dönemde Meclis’te temsil edilmesinin oldukça önemli bir gelişme olduğunu vurguladılar. AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, yeni hükümetin kurulmasını beklediklerini ifade ederken, yeni hükümetle de Türkiye-AB ilişkilerinin gelişmesi için yakın işbirliği içinde çalışmak istediklerinin altını çizdi. Avrupa Komisyonu’nun Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakerelerinden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn ise Türkiye’de kurulacak yeni hükümet ile AB ve Türkiye arasında her alanda güçlendirilmiş işbirliği için yeni bir olasılık doğduğunu belirtti.

AP Başkanı Martin Schulz seçimlerle ilgili yazılı bir açıklama yayımladı. AP Başkanı Schulz, Türkiye’de genel seçimlerin özgür ve adil bir şekilde gerçekleştiğini belirtirken yeni dönemde diyalog temelinde hareket edilmesi gerektiğini vurguladı. Schulz aynı zamanda, Türkiye’nin AB için kilit bir ortak ve aday ülke olduğunun altını çizerken, yaşanan fikir ayrılıklarının taraflar arasındaki diyaloğu engellemesine izin verilmemesi gerektiğini ifade etti.

Bilindiği üzere, geçtiğimiz hafta gerçekleşen genel seçimler Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’nın (Organization for Security and Cooperation in Europe – OSCE) Seçim Gözlem Heyeti tarafından da takip edilmişti. OSCE’nin yayımladığı ilk gözlem sonuçlarında, seçmenlerin geniş bir yelpazede seçim yapma şanslarının olduğu belirtilirken, yüzde 10’luk seçim barajına ilişkin eleştiriler de yer aldı.

TOBB Yönetim Kurulu Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, 7 Haziran 2015 tarihinde gerçekleştirilen 25’inci Dönem Milletvekili Genel Seçimi’ne ilişkin yaptığı açıklamada, demokrasi tarihinin en yüksek katılım oranlarından biriyle gerçekleşen seçimlerin, Türkiye’nin güçlü ve sağlam bir demokrasi geleneğine sahip olduğunu bir kez daha ortaya koyduğunu kaydetti.  Hisarcıklıoğlu, halkın oyunun yüzde 95 oranında Meclis'te temsil edilecek olması ve Meclis’teki kadın milletvekili oranının da Cumhuriyet tarihindeki en yüksek seviyeye ulaşmasının Türkiye demokrasisinin geldiği nokta bakımından sevindirici olduğunu belirtti. Türkiye’de son 14 ayda üç farklı seçim süreci yaşandığına dikkat çeken TOBB Başkanı, mevcut durumda seçim sürecinin geride bırakılarak, ekonomiye ve yapısal reformlara odaklanılması gerektiğini vurguladı. Küresel ortamın belirsizliklerle dolu olduğu mevcut durumda, iç belirsizliklerin ortaya çıkmasının olumlu olmayacağını kaydeden TOBB Başkanı, uzlaşı içinde birlikte çalışarak, diyalog ve ortak akıl ile tüm meselelerin üstesinden gelinebileceğinin altını çizdi ve “Önümüzdeki bu süreçte herkesin, milletin verdiği mesajı doğru algılamasını ve ülke menfaatlerinin ön planda tutulmasını bekliyoruz” şeklinde konuştu.

İTO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çağlar da genel seçimlerin sonuçlarına ilişkin yaptığı açıklamada, ekonomik istikrarın sürmesinin en büyük beklentileri olduğunu vurguladı. İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan ise, genel seçimlerin tüm dünya demokrasilerine örnek olacak şekilde, yüksek bir katılım ve büyük bir olgunlukla gerçekleştirildiğine dikkat çekerek, ekonomiyi ana gündem maddesi yapan bir yaklaşımın tüm siyasi partilerce benimsenmesi gerektiğini vurguladı.