İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
8-14 HAZİRAN 2015

C20 Bölgesel İstişare Forumu Brüksel’de Gerçekleştiriliyor

Yürütme Kurulu Başkanlığını İKV Başkan Yardımcısı Zeynep Bodur Okyay’ın yaptığı, C20 (Sivil Toplum-20) Türkiye, 29 Haziran 2015 tarihinde Brüksel’de C20 Bölgesel İstişare Forumu düzenliyor. C20 Bölgesel İstişare Forumu katılımlarınızdan memnuniyet duyacağız.

C20, G20’yi sürdürülebilir ve kapsayıcı büyümeyle ilgili konularda etkileyebilmek üzere ulusal ve uluslararası sivil toplumu bir araya getirmektedir.

2013 yılında resmi olarak tanınmasından bu yana C20; aralarında İş-20 (B20), Düşünce-20 (T20) ve Emek-20’nin (L20) de bulunduğu G20 kapsamındaki resmi açılım grupları arasına katılmıştır. C20’nin temel görevi, ulusal ve uluslararası sivil toplumun görüşlerini G20 platformuna yansıtmaktır. Bu yıl, C20 Türkiye 14 sivil toplum kuruluşu tarafından desteklenmektedir.

2015 yılının başında gerçekleştirilen uluslararası istişarenin ardından, C20 Türkiye’nin öncelikleri; sürdürülebilirlik, cinsiyet eşitliği, kapsayıcı büyüme ve vergi adaleti ile yolsuzlukla mücadele odaklı yönetişim olarak belirlenmiştir. Hâlihazırda, 42 farklı kuruluşu temsil eden çalışma grupları dünyanın farklı yerlerindeki muhataplarıyla birlikte ortak sivil toplum politika pozisyonları ve spesifik politika önerileri geliştirilmesi üzerinde çalışmaktadır. C20, söz konusu politika pozisyonlarının zenginleştirilmesi ve birçok farklı perspektifi yansıtmasını sağlamak amacıyla, mümkün olduğunca katılımcı ve kapsayıcı bir süreç yürütmeyi hedeflemektedir.

Bu bağlamda, C20 Brüksel Bölgesel Forumu, Avrupa merkezli kuruluşlara söz konusu öncelikler kapsamında oluşturulacak C20 politika pozisyonları ve önerilerine katkıda bulunma imkânı sunmaktadır.

C20 Bölgesel İstişare Forumu’na  ilişkin program ve davetiyeye buradan ulaşılabilir.