İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
15-21 HAZİRAN 2015

İKV`DEN HAFTAYA BAKIŞ

Geçtiğimiz hafta Türkiye’nin gündeminde yine, hükümetin kurulması amacıyla siyasi partilerin koalisyon arayışları ve buna ilişkin tartışmalar yer aldı. Geçtiğimiz hafta kaybettiğimiz 9’uncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in vefatı da, yurtiçinde ve yurt dışında derin üzüntü ile karşılandı. 

Geçtiğimiz hafta Türkiye-AB ilişkilerinin gündeminde AB Bakanı ve Başmüzakereci Büyükelçi  Volkan Bozkır’ın, Avrupa Komisyonu’nun İnsani Yardımlardan Sorumlu Üyesi Christos Stylianides'e ve Genişlemeden Sorumlu Üyesi Johannes Hann'a gönderdiği mektubu yer aldı. AB Bakanı Bozkır mektuplarında, geçen aylarda Suriye ile Kobani'de yaşananların daha büyük ölçekte Tel Abyad'da yaşandığını belirterek, Suriye'deki riskler ve mülteci sorunu ile Türkiye'nin tek başına yüzleşmesinin beklenemeyeceğini ifade etti.

Geçtiğimiz hafta, AB Bakanlığı’nın devam eden Sivil Toplum Diyaloğu Programı kapsamındaki seminerlerin üçüncüsü ise 16-17 Haziran 2015 tarihlerinde Gaziantep’te gerçekleştirildi. 

Geçtiğimiz hafta KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve GKRY lideri Nikos Anastasiadis, BM arabuluculuğundaki Kıbrıs müzakereleri çerçevesinde, 17 Haziran 2015 tarihinde, Ada’da BM kontrolündeki ara bölgede üçüncü kez bir araya geldi. KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, müzakerelerde tarama sürecinin tamamlandığını ve 29 Haziran itibarıyla esas müzakere sürecine başlanacağını duyurdu.

Geçtiğimiz hafta AB gündeminin ilk sıralarında ise 15 Haziran 2015 tarihinde gerçekleştirilen AB Adalet ve İçişleri Bakanları Konseyi vardı. Toplantıda dijital dünyada yaşanan gelişmelere uyum sağlanmasını amaçlayan, kişisel verilerin korunması tüzüğüne ilişkin genel ilkeler üzerinde uzlaşıldı. Söz konusu tüzük ile bireylerin kişisel verilerinin korunmasına ilişkin önlemlerin güçlendirilmesi ve Dijital Tek Pazar’da iş imkânlarının artırılması hedefleniyor.

Geçtiğimiz hafta, AB’deki gelişmelere ilişkin öne çıkan diğer konular arasında 18 Haziran 2015 tarihinde gerçekleştirilen Avro Grubu ve 19 Haziran 2015 tarihinde gerçekleştirilen AB Ekonomi ve Maliye Bakanları toplantıları yer aldı. Toplantılarda Yunanistan’a ilişkin bir anlaşmaya varılamazken,   GKRY’nin uyguladığı programın yolunda gittiği ve bu olumlu gelişmenin Avrupa İstikrar Mekanizması’ndan 100 milyon avro tutarında yardımın serbest bırakılmasına imkân verdiği açıklandı. Öte yandan Portekiz’de 2’inci gözden geçirme kapsamında çalışmaların başarıyla tamamladığını belirtildi.

Geçtiğimiz hafta Avrupa Komisyonu, 17 Haziran 2015 tarihinde,  AB’de daha verimli ve daha etkili kurumlar vergisi sistemi oluşturulmasına yönelik eylem planını açıkladı. Eylem planı, vergi kaçakçılığıyla mücadele, sürdürülebilir gelir sağlama ve iş dünyası için Tek Pazarı güçlendirme gibi bir dizi amaçlar içeriyor.

Tüm okuyucularımıza iyi bir hafta diliyoruz.