İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
15-21 HAZİRAN 2015

ADA’DA LİDERLER BİR ARAYA GELDİ

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve GKRY Lideri Nikos Anastasiadis, BM arabuluculuğundaki Kıbrıs müzakereleri çerçevesinde 17 Haziran 2015 tarihinde üçüncü kez bir araya geldi. BM kontrolündeki ara bölgede gerçekleşen görüşmede, müzakereciler ve müzakere heyetlerinin yanı sıra BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide ile BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Lisa Buttenheim de hazır bulundu.

Hatırlanacağı üzere, BM arabuluculuğundaki müzakereler 7 aylık bir aranın ardından Mayıs 2015’te yeniden başlamış ve liderler 15 Mayıs ve 28 Mayıs 2015 tarihlerinde bir araya gelmişti. 28 Mayıs tarihli liderler görüşmesinde, 5 somut önlem içeren güven artırıcı önlemler paketi üzerinde uzlaşılmıştı. BM Özel Danışmanı Eide’nin açıkladığı önlemler; Lefke Aplıç ve Derinya kapıları başta olmak üzere yeni geçiş noktalarının açılması için çalışma başlatılması; elektrik şebekelerinin birleştirilmesi için pratik adımlar atılması, cep telefonu şebekelerinin her iki tarafta kullanılabilmesinin sağlanması ve radyo frekanslarındaki çakışmaların giderilmesi için adım atılması ile cinsiyet eşitliği konusunda bir komite oluşturulmasını içermekteydi.

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, 17 Haziran 2015 tarihinde BM arabuluculuğundaki müzakereler kapsamında Anastasiadis ile gerçekleştirdiği üçüncü görüşmenin ardından yaptığı açıklamada müzakerelerde tarama sürecinin tamamlandığını ve 29 Haziran 2015 itibarıyla esas müzakere sürecine başlanacağını duyurdu. Hedeflerinin Ada’da kapsamlı bir çözüme ulaşmak olduğunu kaydeden Akıncı, zaman kaybetmenin hiçbir tarafın yararına olmadığını vurguladı.