İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
15-21 HAZİRAN 2015

AVRO GRUBU VE AB EKONOMİ BAKANLARI TOPLANTILARI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

18 Haziran 2015 tarihinde düzenlenen Avro Alanı Maliye Bakanları (Avro Grubu) toplantısının ana gündem maddesini Yunanistan oluşturdu. Avro Grubu, Yunanistan ile yürütülen görüşmelerde son durumu tartıştı ve yeterli ilerleme kaydedilmediğini belirterek Yunanistan’dan reform programını önümüzdeki günlerde sunmasını istedi. Avro Grubu Başkanı Jeroen Dijsselbloem bir anlaşma sağlanması ve 30 Haziran’dan önce mevcut programın uzatılmasının mümkün olduğunu, bunu sağlamanın ise Yunanistan’ın elinde olduğunu ifade etti. 

Avro Grubu, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin uyguladığı programın yolunda gittiğini ve bu olumlu gelişmenin Avrupa İstikrar Mekanizması’ndan 100 milyon avro tutarında yardımın serbest bırakılmasına imkân verdiğini belirtti. Avro Grubu, Portekiz’e ilişkin olarak ise, ülkede ekonomik program sonrası 2’inci gözden geçirme kapsamında çalışmaların 12 Haziran itibarıyla başarıyla tamamladığını belirtti.

Avro Grubu toplantısını takiben 19 Haziran 2015 tarihinde toplanan AB Ekonomi ve Maliye Bakanları, kredi kurumlarının şoklara karşı dayanıklılığını artırmak için öngörülen yapısal reformlara ilişkin görüş üzerinde anlaşmaya vardılar. Bundan sonraki aşamada Konsey, AP ile görüşmelere başlayacak. Söz konusu reformların başında bankaların yeniden yapılandırılması geliyor. AB’nin son mevzuat düzenlemelerine rağmen büyük bankaların yönetimi, gözetimi ve mali sorunlarla karşılaştıklarında kurtarma ve çözümlenmesinin halen oldukça karmaşık olduğu ifade ediliyor.

AB Ekonomi ve Maliye Bakanları Malta ve Polonya’nın aşırı açık prosedürlerinin tamamlandığını açıkladı. Bakanlar,  İngiltere’nin aşırı açık prosedürü kapsamında yeterli önlemleri almadığını belirterek yeni tavsiyeler doğrultusunda bütçe açığını 2016-2017 döneminde yüzde 3’ün altına indirmesi için ülkeye iki yıl ek süre tanıdı. Bakanlar Konseyi, her bir üye ülkenin ekonomik ve mali politikalarına yönelik tavsiyeleri de yayımladı.

AB Ekonomi ve Maliye Bakanları ayrıca, Avrupa Stratejik Yatırım Fonu’nun kurulmasının gelecek aşaması üzerine görüş alışverişinde bulundular. Toplantıda görüşülen diğer bir konu olan vergilendirme alanında ise şeffaflığın geliştirilmesi amacıyla otomatik bilgi paylaşımına ilişkin öneri görüşüldü.