İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
22-28 HAZİRAN 2015

İKV`DEN HAFTAYA BAKIŞ

Haziran ayının son haftasında Türkiye gündeminde hükümeti kurma çalışmaları çerçevesinde yürütülen koalisyon arayışlarının yanında, TBMM Başkanlığı için adayların belirlenmesi yer aldı.

Geçtiğimiz hafta Türkiye-AB ilişkileri gündeminde AB Çevre Ödülleri Türkiye Programı vardı. Türkiye’de Bölgesel Çevre Merkezi (REC) tarafından yürütülen 2013-2014 dönemi AB Çevre Ödülleri Türkiye Programı kapsamında, yönetim, süreç, ürün-hizmet kategorilerinin birincileri 22 Haziran 2015 tarihinde, TOBB işbirliğinde gerçekleştirilen törenle ödüllerini aldı.

Geçtiğimiz hafta AB’nin gündemine Yunanistan ağırlıklı olarak damgasını vurdu. Yunanistan’ın borcuna ilişkin yeni bir anlaşmaya varılması amacıyla dört Avro Grubu toplantısı düzenlendi; sayısız görüşme ve açıklama yapıldı Ancak beklenen uzlaşı sağlanamadı. Yunanistan Başbakanı, kurtarma paketini referanduma sunacağını açıklarken referandum tarihin 5 Temmuz 2015 olarak belirlendi. 

Geçtiğimiz hafta Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Örgütü (UNCTAD) tarafından Dünya Yatırım Raporu 2015 açıklandı. 201 ülkeye ilişkin uluslararası doğrudan yatırım trendlerinin ele alındığı raporda 2014 yılında tüm dünyadaki uluslararası doğrudan yatırım girişinin yüzde 16 düşüşle 1,23 trilyon dolara gerilediği görülüyor.

Geçtiğimiz hafta 25-26 Haziran 2015 tarihlerinde gerçekleştirilen AB Konsey Toplantısı’nda Liderler, geri gönderme, yerleştirme, geri kabul ve kaynak ülkeler ile transit ülkelerle işbirliği konuları başta olmak üzere AB göç politikası ile İngiltere’nin AB üyeliğini referanduma götürme planlarını ele aldı. Ekonomi alanında ise AB Liderlerinin gündeminde Yunanistan’ın borç ödemeleri vardı. Liderler Avrupa Sömestri, AB ile ABD arasında yürütülen TTYO görüşmelerindeki güncel durum, Avrupa Stratejik Yatırım Fonu ile Avro Alanı’nda daha iyi ekonomik yönetişim konulu Ekonomik ve Parasal Birlik Raporu’nu ele aldı.

22 Haziran 2015 tarihinde Lüksemburg’da toplanan AB Dışişleri Bakanları Konsey Toplantısı’nda Ukrayna krizi bağlamında Rusya’ya yönelik yaptırımların uzatılması ile Akdeniz’de yasa dışı göçle mücadeleye yönelik AB askeri deniz gücü operasyonu EUNAVFOR Med’in hayata geçirilmesi ele alındı. AB Dışişleri Bakanlarından bir gün sonra toplanan AB Genel İşler Konseyi’nde ise AB’nin yeni göç politikası, güvenlik sorunları ve ekonomik konularını görüşüldü.

Haziran ayının son haftasında AB ekonomisine ilişkin önemli bir gelişme de, Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker’in AB Konseyi ve Avro Zirvesi Başkanı Donald Tusk, Avro Grubu Başkanı Jeroen Dijsselbloem, AMB Başkanı Mario Draghi ve AP Başkanı Martin Schulz’un desteğiyle hazırladığı “AB’nin Ekonomik ve Parasal Birliği’nin Tamamlanması” başlıklı rapor oldu. 22 Haziran 2015 tarihinde yayımlanan raporda Ekonomik ve Parasal Birliğin, 2025 yılına kadar derinleştirme sürecinin nasıl yürütüleceği ve tamamlanacağı ortaya koyuluyor.

Tüm okuyucularımıza iyi bir hafta diliyoruz.