İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
22-28 HAZİRAN 2015

AB ÇEVRE ÖDÜLLERİ TÜRKİYE PROGRAMI ÖDÜL TÖRENİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Türkiye’de Bölgesel Çevre Merkezi (REC) tarafından yürütülen 2013-2014 dönemi AB Çevre Ödülleri Türkiye Programı kapsamında, yönetim, süreç, ürün-hizmet kategorilerinin birincileri, 22 Haziran 2015 tarihinde, TOBB işbirliğinde gerçekleştirilen törenle ödüllerini aldı. Törene, AB Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Rauf Engin Soysal, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı ve İklim Değişikliği Başmüzakerecisi Mehmet Emin Birpınar, REC Türkiye ve AB Çevre Ödülleri Ulusal Program Direktörü Rifat Ünal Sayman, TOBB Başkanlık Divanı ve Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Faik Yavuz ve farklı sektörlerden çok sayıda seçkin davetli katıldı.

AB Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Rauf Engin Soysal, söz konusu ödüllerin şirketlerin Avrupa pazarlarındaki konumlarına katkı sağlayacağını ve ülkemizde çevre standartlarına uyum konusunda güçlü bir teşvik unsuru olacağını ifade etti. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı ve İklim Değişikliği Başmüzakerecisi Mehmet Emin Birpınar ise konuşmasında şirketlerin sürdürülebilirlik performanslarını çok ileriye taşıdığını ve bu sürecin daha da hızlanarak devam edeceğini belirtti.  TOBB Başkanlık Divanı Üyesi ve TOBB Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Faik Yavuz, çevrenin korunmasının önemine vurgu yaparak “çevreyi atalarımızdan miras değil, çocuklarımızdan ödünç aldık” sözüne vurgu yaparak,  ödünç alınan bu emanete sahip çıkılması ve sonraki nesillere teslim edilmesi gerektiğini ifade etti. REC Türkiye Direktörü ve AB Çevre Ödülleri Ulusal Program Direktörü Rifat Ünal Sayman ise törende,  şirketlerin çevresel performansının yükselmesi ile ülke ekonomisine katkı sağlandığı vurguladı.

2015 Programı’nın Yönetim Kategorisi birincisi; Eczacıbaşı Yapı Gereçleri olurken, Ürün-Hizmet Kategorisi birincisi Arçelik Kompresör İşletmesi, Süreç Kategorisi birincisi ise Tüpraş oldu. AB Çevre Ödülleri 2016 Programı yeni dönem başvuruları Eylül 2015’te alınmaya başlayacak.