İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
22-28 HAZİRAN 2015

AB DIŞİŞLERİ BAKANLARI LÜKSEMBURG’DA TOPLANDI

Ukrayna krizi bağlamında Rusya’ya yönelik yaptırımların uzatılması ile Akdeniz’de insan kaçakçılığıyla mücadeleye yönelik AB askeri deniz gücü operasyonu EUNAVFOR Med’in hayata geçirilmesi, AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini Başkanlığında 22 Haziran 2015 tarihinde Lüksemburg’da toplanan AB Dışişleri Konseyi toplantısında öne çıkan gündem maddeleri oldu.

Toplantıda onaylanan, EUNAVFOR Med operasyonu insan kaçakçılarının çalışma metotlarını hedef alıyor. AB Dışişleri Bakanlarının onayı, operasyon kapsamındaki ilk aşama olan insan kaçakçılığı ağlarının gözetimi ve değerlendirilmesi sürecine başlanmasına imkân sağlayacak. Yüksek Temsilci Federica Mogherini, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, operasyonun göçmenleri değil, insan tacirlerini ve kaçakçılarını hedef aldığını kaydederken, EUNAVFOR Med ile hayat kurtarılmasının amaçladığını vurguladı.

Rusya’ya yönelik yaptırımlar konusunda ise, Doğu Ukrayna’daki gelişmeler ışığında, Rusya’ya uygulanan ekonomik yaptırımların süresinin 31 Ocak 2016 tarihine kadar uzatılmasını onayladı. Bu karar, AB liderleri tarafından yaptırımların süresinin, Minsk Anlaşmaları’nın takvimine uyarlanması yönünde sağlanan mutabakatı yansıtıyor.

AB Dışişleri Bakanları, AB’nin başta Çin olmak üzere Asya ülkeleri ile ilişkilerini değerlendirdi ve ASEAN ile ilişkilerin derinleştirilmesi konusunu da ele aldı. Enerji konusunun stratejik açıdan değerlendirildiği Dışişleri Konseyi Toplantısı’nda tartışmalar, enerji arz güvenliğinin sağlanması ve AB’nin yenilenebilir enerji konusunda lider konuma yükselmesi için yapılması gerekenler üzerinde yoğunlaştı.

AB Dışişleri Bakanları ayrıca, 2015 yılında gerçekleştirilecek önemli BM toplantıları konusunda görüşmek üzere BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon ile çalışma yemeğinde bir araya geldi. Bilindiği üzere 2015 yılı, Aralık ayında Paris’te gerçekleşecek İklim Değişikliği Zirvesi, Temmuz ayında Addis Ababa’daki kalkınmanın finansmanı konulu BM konferansı ve 2015 sonrası kalkınma gündemine ilişkin New York’taki müzakereler olmak üzere birçok önemli BM zirvesine ve toplantısına tanıklık edecek.