İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
22-28 HAZİRAN 2015

YUNANİSTAN’IN AB VE IMF İLE MALİ YARDIM PLANI GÖRÜŞMELERİ SONUÇSUZ KALDI

Yunanistan’ın Avrupa Komisyonu, AMB ve IMF ‘den oluşan kreditör kurumlar ile birlikte yürüttüğü ve 20 Şubat 2015 tarihinde gerçekleştirilen toplantıda dört ay uzatılması karara bağlanan mali yardım programının 30 Haziran 2015 tarihinde sona ereceği dikkate alınarak yeni bir anlaşmaya varılması amacıyla düzenlenen dört Avro Grubu toplantısında karar çıkmadı. Bu gelişme üzerine Yunanistan Hükümeti ekonomik önlemler paketini referanduma götüreceğini açıkladı. Referandumun 5 Temmuz 2015 tarihinde gerçekleştirilmesi öngörülüyor.

Bilindiği üzere, Yunanistan’ın eski kurtarma paketine ilişkin borç geri ödemelerini gerçekleştirebilmesi için yeni bir kurtarma paketine acilen ihtiyacı bulunuyor. 30 Haziran 2015 tarihinde IMF'ye 1,6 milyar avro tutarında borç geri ödemesinin geçekleştirebilmesi için elinde yeterli mali kaynak bulunmaması sebebiyle yardım paketinin 7,2 milyar avro tutarındaki son diliminin serbest bırakılabilmesi ülkenin kapsamlı bir reform planı sunmasına bağlı idi. Aksi durumda ülkenin temerrüde düşmesi ya da Avro Alanı’ndan çıkması gibi riskler gündeme gelmişti.

22 Haziran 2015 tarihinde gerçekleştirilen Avro Grubu toplantısında Yunanistan bir reform planını sundu. Yunan Hükümeti’nin uzun bir bekleyişten sonra ilk defa ortaya koyduğu ekonomik önlemler paketi, Avro Grubu tarafından olumlu bir adım olarak değerlendirilirken üzerinde çalışılması gerektiğine işaret edildi. Yunanistan'ın önerdiği paket kapsamında alınması öngörülen önlemlerin başında, KDV’nin kapsamının genişletilmesi,  yüksek cirolu şirketlerden daha fazla vergi alınması ve emeklilik yaşının kademeli olarak yükseltilmesi geliyor. AB kurumları, söz konusu planın büyüme odaklı olmadığı eleştirisini getirirken IMF Yunanistan’ın sunduğu programın başta emekli maaşları olmak üzere harcamaların kısılmasından ziyade vergilerin artırılmasına odaklanıldığına işaret etti.

24-25 Haziran 2015 tarihlerinde gerçekleştirilen Avro Grubu toplantılarının da sonuçsuz kalması üzerine son olarak, 27 Haziran 2015 tarihinde Avro Grubu toplantısında taraflar arasında anlaşma sağlanamadığı ve Yunanistan’ın AB kurumları ve IMF’nin mali yardım programına karşılık öngördüğü reform programını kabul etmediği açıklandı.

Referandum Kararı

Avro Grubu Başkanı Jeroen Dijsselbloem, Avro Grubu toplantısından sonra yaptığı açıklamada, Yunanistan’daki durumu yakından takip ettiklerini belirterek, mali yardım programının sona ermesini takiben ülkeye mali yardım ve destek sağlamaya hazır olduklarını söyledi. Avro Grubu Başkanı Yunanistan’a ilişkin uygun bir karara varılmasını beklediklerini ifade etti. 

Avro Alanı Maliye Bakanları Yunanistan’ın mevcut mali yardım programının uzatılmasına ilişkin 20 Şubat 2015 tarihinde varılan anlaşmadan sonra Yunanlı yetkililer ile AB kurumları ve IMF arasında gerçekleştirilen yoğun görüşmelerin bir sonuç vermediği belirterek, durumun ciddiyeti ve görüşmelerin uzun süre sonuçsuz kalması göz önünde bulundurularak kreditör kurumların yardım programına karşılık kapsamlı bir önlemler paketi ortaya koyduğunu; ancak, bu paketin Yunanlı yetkililer tarafından geri çevrildiğini kaydetti. Bakanlar Yunanlı yetkililerin AB’nin mali yardım karşılığında ortaya koyduğu önlemler paketini ülkede referanduma götüreceklerini belirtiklerini açıkladı.