İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
22-28 HAZİRAN 2015

İKV`DEN HAFTAYA BAKIŞ

Haziran ayının son haftasında Türkiye-AB ilişkileri ve AB`nin gündeminde birçok başlık yer aldı.

Devamını Oku

YUNANİSTAN’IN AB VE IMF İLE MALİ YARDIM PLANI GÖRÜŞMELERİ SONUÇSUZ KALDI

Yunanistan’ın Avrupa Komisyonu, AMB ve IMF ‘den oluşan kreditör kurumlar ile birlikte yürüttüğü ve 20 Şubat 2015 tarihinde gerçekleştirilen toplantıda dört ay uzatılması karara bağlanan mali yardım programının 30 Haziran 2015 tarihinde sona ereceği dikkate alınarak yeni bir anlaşmaya varılması amacıyla düzenlenen dört Avro Grubu toplantısında karar çıkmadı.

Devamını Oku

AB LİDERLER ZİRVESİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

25-26 Haziran 2015 tarihlerinde AB Konseyi Başkanı Donald Tusk liderliğinde Brüksel’de bir araya gelen AB Devlet ve Hükümet Başkanları; geri gönderme, yerleştirme, geri kabul ve kaynak ülkeler ile transit ülkelerle işbirliği konuları başta olmak üzere AB göç politikası ile İngiltere’nin AB üyeliğini referanduma götürme planlarını ele aldı.

Devamını Oku

AB ÇEVRE ÖDÜLLERİ TÜRKİYE PROGRAMI ÖDÜL TÖRENİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Türkiye’de Bölgesel Çevre Merkezi (REC) tarafından yürütülen 2013-2014 dönemi AB Çevre Ödülleri Türkiye Programı kapsamında, yönetim, süreç, ürün-hizmet kategorilerinin birincileri, 22 Haziran 2015 tarihinde, TOBB işbirliğinde gerçekleştirilen törenle ödüllerini aldı.

Devamını Oku

2015 DÜNYA YATIRIM RAPORU UNCTAD TARAFINDAN YAYIMLANDI

Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Örgütü (UNCTAD) tarafından hazırlanan Dünya Yatırım Raporu 2015 24 Haziran 2015 tarihinde açıklandı.

Devamını Oku

AB DIŞİŞLERİ BAKANLARI LÜKSEMBURG’DA TOPLANDI

Ukrayna krizi bağlamında Rusya’ya yönelik yaptırımların uzatılması ile Akdeniz’de insan kaçakçılığıyla mücadeleye yönelik AB askeri deniz gücü operasyonu EUNAVFOR Med’in hayata geçirilmesi, AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini Başkanlığında 22 Haziran 2015 tarihinde Lüksemburg’da toplanan AB Dışişleri Konseyi toplantısında öne çıkan gündem maddeleri oldu.

Devamını Oku

AB GENEL İŞLER KONSEYİ TOPLANDI

AB Genel İşler Konseyi, 23 Haziran 2015 tarihinde Brüksel’de toplandı. AB’nin yeni göç politikası, güvenlik sorunları ve ekonomik konular, toplantının ana gündem maddelerini oluşturdu.

Devamını Oku

“AB’NİN EKONOMİK VE PARASAL BİRLİĞİ’NİN TAMAMLANMASI” BAŞLIKLI RAPOR YAYIMLANDI

Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker’in beş AB kurumunun başkanları ile işbirliği içinde hazırladığı “AB’nin Ekonomik ve Parasal Birliği’nin Tamamlanması” başlıklı rapor 22 Haziran 2015 tarihinde yayımlandı.

Devamını Oku