İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
29 HAZİRAN-5 TEMMUZ 2015

17’NCİ AB-ÇİN ZİRVESİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

17’nci AB-Çin Zirvesi, Çin Başbakanı Li Keqiang, AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ve Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker’in katılımıyla, 29 Haziran 2015 tarihinde Brüksel’de gerçekleştirildi. AB ile Çin arasındaki diplomatik ilişkilerin 40’ıncı yılının da kutlandığı Zirveye, AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi ve Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Federica Mogherini, Avrupa Komisyonu’nun İstihdam, Büyüme, Yatırım ve Rekabetçilikten Sorumlu Üyesi ve Komisyon Başkan Yardımcısı Jyrki Katainen, Avrupa Komisyonu’nun Ticaretten Sorumlu Üyesi Cecilia Malmström ile Bilim, Araştırma ve Yenilikçilikten Sorumlu Üyesi Carlos Moedas da katıldılar.

Zirvede, AB-Çin arasındaki Fikri Mülkiyet Diyalog Mekanizması’nı güçlendirmek için Avrupa Komisyonu’nun Ticaretten Sorumlu Üyesi Cecilia Malström ve Çin Ticaret Bakanı Gao Hucheng bir Mutabakat Zaptı imzaladılar. Taraflar ayrıca ticari ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla şirketlerin karşılaştıkları maliyetleri düşürmek ve işlem süreçlerini kolaylaştırılmak için yeni önlemler öngördüler. AB ve Çin arasındaki yatırım ilişkilerinin geliştirilmesi, iki taraf arasındaki altyapı ve ulaşım bağlantılarının iyileştirilmesi ve araştırma ve yenilikçilik alanlarında işbirliğinin güçlendirilmesi konuları da ele alındı. Bu kapsamda, Avrupa Komisyonu’nun Bilim, Araştırma ve Yenilikçilikten Sorumlu Üyesi Carlos Moedas ile Çinli Bilim ve Teknoloji Bakanı Wan Gang, genç Çin bilim adamlarının Avrupa Araştırma Konseyi (European Research Council) tarafından desteklenen projelere katılımlarını kolaylaştırmak amacıyla bir anlaşma imzaladılar. 

Zirvede, liderler ayrıca iklim değişikliği ve kalkınma gibi küresel konuları da ele aldılar. İklim değişikliği ile ilgili olarak, Aralık 2015’te Paris’te düzenlenecek BM İklim Değişikliği Taraflar Konferansı’nda adil ve iddialı bir anlaşmaya varılması gerektiği konusunda hem fikir olduklarını belirttiler.  Liderler, düşük karbon ekonomisine geçiş süreci için işbirliğinde bulunacaklarını ve çevre dostu yatırımları teşvik edeceklerini açıkladılar. Zirvede, liderler, küresel sorunların yanı sıra bölgesel konulara da değindiler. Bu kapsamda, özellikle Ukrayna ve Güney Doğu Asya bölgesinin yanı sıra Libya, Suriye, Yemen, Irak ve İran’daki son gelişmeler de ele alındı.

Son olarak, liderler savunma ve güvenlik alanlarında daha fazla işbirliğinde bulunulması konusunda anlaşmaya vardılar. İnsan haklarının korunması ve teşvik edilmesi konusundaki daha önceden verilen taahhütlerin önemi vurgulandı. AB Konseyi Başkanı Tusk Çin’deki ifade özgürlüğüne ve dernek kurma haklarına ilişkin ihlallerin yanı sıra ülkedeki azınlıkların durumu konusundaki endişelerini dile getirdi.