İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
29 HAZİRAN-5 TEMMUZ 2015

YUNANİSTAN REFERANDUMDA “HAYIR” DEDİ

Yunanistan’da Avrupa Komisyonu, AMB ve IMF’den oluşan kreditör kurumlar tarafından hazırlanan yeni bir kurtarma paketine ilişkin 5 Temmuz 2015 tarihinde gerçekleştirilen referandumda “hayır” oyu çıktı. Yüzde 61 oranında “hayır” oyu çıkan referandumda Yunan halkı, Yunanistan ve kreditör kurumlar arasında görüşülen kurtarma paketinin koşullarını reddetmiş oldu.

Hatırlanacağı üzere, Syriza’nın Yunanistan’da iktidara gelmesinden itibaren devam eden kredi görüşmeleri Haziran ayının sonuna kadar bir sonuç vermedi. 5 aydır süren görüşmelerde en kritik dönem Yunanistan’ın Haziran ayının başında IMF’ye yapması gereken 1,6 milyar avro tutarında borç ödemesini gerçekleştiremeyeceğini açıklamasıyla başlamıştı. Kurtarma paketinin 7,2 milyar avro tutarındaki son dilimine ilişkin anlaşma sağlanamaması üzerine Yunanistan’ın elinde yeterli mali kaynak kalmadı ve 1 Temmuz 2015 itibariyle ülke, resmi olarak temerrüde düştü.

Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras kurtarma paketinin koşullarına ilişkin müzakerelerden sonuç çıkmaması üzerine referandum çağrısında bulundu. Bakanlar Kurulu’nun kararı üzerine de kurtarma paketine ilişkin referandum yapılmasına karar verildi. Gerçekleşen referandumda kreditör kurumların, kurtarma paketinin koşullarına ilişkin Yunanistan’a önerdiği anlaşma taslağı oylandı. Referandumda “hayır” oyu çıkmasına rağmen Yunanistan’la kreditör kurumlar arasındaki görüşmeler devam edecek; ancak, kreditör kurumların Yunanistan’ın talep ettiği borcu vermeyi reddetmesi durumunda, Yunanistan’ın Avro Alanı’ndan çıkması riski bulunuyor.  Bilindiği üzere, kreditörler, yeni yardım paketinin Yunanistan’a verilmesi için öncelikle kamu çalışanlarının ve emeklilerin maaşlarında kesintiye gidilmesini ve katma değer vergisinin uygulandığı mal ve hizmetlerin kapsamının genişletilmesini talep ediyor.