İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
29 HAZİRAN-5 TEMMUZ 2015

BM MÜLTECİLER YÜKSEK KOMİSERLİĞİ GÖÇ İSTATİSTİKLERİNİ AÇIKLADI

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği, 2015 yılının ilk yarısına ilişkin göç istatistiklerini içeren verileri kamuoyu ile paylaştı. Açıklanan verilere göre, Avrupa’ya deniz yolu ile ulaşan sığınmacıların sayısında, önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 80 oranında artış gösterdi. Böylelikle, 2015 yılının ilk altı ayında AB’ye ulaşmaya çalışanların sayısı 137 bin olarak belirlendi.

AB’ye sığınmaya çalışanların kullandığı rotalar arasında Akdeniz, öne çıkıyor. Akdeniz üzerinden en fazla sayıda göçmeni kabul eden ülkeler ise Yunanistan ve İtalya. Kamuoyuna açıklanan verilere göre 2015 yılının ilk yarısında Yunanistan’a ulaşan göçmenlerin sayısı 68 bin, İtalya’ya ulaşanların sayısı ise 67 bin oldu. Yunanistan’a ulaşanların yüzde 85’inden fazlasını ise Suriye, Afganistan, Irak ve Somali gibi kriz bölgelerinden kaçanlar oluşturuyor.

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği sözcüsü Brian Hansford, konuya ilişkin olarak, “Çaresiz insanlar, umutsuz yollara başvuruyor ve maalesef, bu sayının artması bekleniyor” ifadelerini kullandı. BM Mülteciler Yüksek Komiserliği, son altı ayda Akdeniz’de en fazla sayıda ölümün gerçekleştiği ayın Nisan ayı olduğunu belirtti. BM Mülteciler Yüksek Komiseri António Guterres ise, yaptığı basın açıklamasında, deniz yolu ile Avrupa’ya geçiş yapmaya çalışan sığınmacıların, savaş ve zulümden kaçtığını ve Avrupa’da korunma aradıklarını belirtti. Öte yandan Guterres, Türkiye ile Yunanistan’dan geçen Doğu Akdeniz rotasının, en fazla sayıda göçmen geçişinin yaşandığı rota olduğunun altını çizdi. Guterres, Avrupa ülkelerini, göçmen krizine ilişkin olarak daha fazla sorumluluk almaya çağırdı.