İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
29 HAZİRAN-5 TEMMUZ 2015

KKTC CUMHURBAŞKANI AKINCI BRÜKSEL’DE TEMASLARDA BULUNDU

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, 30 Haziran-2 Temmuz 2015 tarihleri arasında AB yetkilileri ile temaslarda bulunmak üzere Brüksel’e resmi bir ziyaret gerçekleştirdi. Ziyareti kapsamında Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ve AP Başkanı Martin Schulz ile görüşmeler gerçekleştiren KKTC Cumhurbaşkanı, AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ve AP’deki bazı siyasi grup başkanlarıyla bir araya geldi. Akıncı’nın Brüksel temaslarında öne çıkan mesaj, AB’nin Kıbrıs Türk toplumu ile her düzeyde ilişkilerini geliştirmesi gerektiği oldu.

KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı, Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ile gerçekleştirdiği görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, görüşmede AB’nin, Kıbrıslı Türklerle olan ilişkilerini, Kıbrıslı Türklerin çözüm sonrasında AB üyeliğine hazır olabilmesi için daha da iyileştirilmesini talep ettiğini ve Ada’da varılacak çözümün AB’de birincil hukuk olarak kabul edilmesi gerektiğinin önemi üzerinde durduğunu kaydetti. Juncker’e BM arabuluculuğunda sürdürülen müzakere süreci hakkında bilgi verdiğini ve Juncker ile AB’nin Kıbrıslı Türkler ile ilişkilerini nasıl ilerletebileceği konusunda görüştüklerini belirten Akıncı, Ada’da çözüme varılmasıyla birlikte Kıbrıslı Türklerin de AB’nin bir parçası olacağına, bu nedenle Kıbrıs Türk toplumunun AB üyeliğine hazırlanması için AB’nin daha fazla çaba sarf etmesi gerektiğine dikkat çekti.

KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı’nın AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ile gerçekleştirdiği görüşmede, Ada’da bulunacak kapsamlı çözümün bölgesel istikrara yapacağı katkının ele alındığı belirtildi. Bunun yanında, Kıbrıs Türk toplumu ile AB arasındaki ilişkilerin ileriye taşınmasının Ada’da çözüme yapacağı katkı, görüşmede öne çıkan mesaj oldu.

KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı, AP’deki temasları kapsamında ilk olarak AP Başkanı Martin Schulz ile bir araya geldi. Görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Schulz, Kıbrıs meselesinin çözümü için mümkün olan tüm desteği vermeye hazır olduklarını kaydetti. Müzakerelerin başarılı sonuçlanmasının AB’nin çıkarına olduğunu vurgulayan Schulz, AP olarak sürece verdikleri desteği yineledi.

Akıncı ise açıklamasında, Kıbrıslı Türkler olarak mevcut durumun devamını tasvip etmediklerini ve gelecek nesiller için çözüm istediklerini belirtti. Kıbrıslı Türklerin yıllarca uluslararası hukukun dışında kaldıklarını hatırlatan Akıncı; AB’nin, uluslararası hukukun ve düzenin bir parçası olmak istediklerini, bu nedenle iki toplumun da çıkarlarını gözetecek siyasi eşitliğe dayalı iki bölgeli, iki toplumlu bir federasyon için mücadele ettiklerini vurguladı. Akıncı, BM arabuluculuğundaki müzakere sürecinde kapsamlı çözüme yaklaşılmakta olduğunu kaydederek, AP’nin bu sürece geçmişte olduğu gibi destek vermeye devam edeceğine inandığını ifade etti.

KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı, AP’deki temasları kapsamında, Avrupa Halk Partisi (EPP) Başkanı Başkanı Manfred Weber,  Avrupa Birleşik Solu-Kuzey Yeşil Solu Konfederal Grubu  (GUE-NGL) Başkanı Gabriele Zimmer, Avrupa için Liberaller ve Demokratlar İttifakı (ALDE) Grubu Başkanı Guy Verhofstadt ve Sosyalistler ve Demokratlar İlerici İttifakı (S&D) Grubu Başkanı Gianni Pittella ile görüştü. Akıncı, AP Muhafazakârlar ve Reformcular Grubu (ECR) Başkanı Syed Kammal, AP Avrupa Hür İttifakı/Yeşiller (EFA/Greens) Grubu Eş Başkanı Rebecca Harms ve Ekonomik ve Sosyal Komite Başkanı Henri Malosse ile de bir araya geldi. AP siyasi grup başkanlarıyla yapılan görüşmede, Ada’da çözüme destek verilmesinin ve Kıbrıs Türklerinin AP’de gözlemci statüsünde yer almasının sağlanmasının talep edildiği bildirildi.