İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
29 HAZİRAN-5 TEMMUZ 2015

İKV Basın Açıklaması: Kıbrıs’ta Özlü Müzakerelere Geçildi

 “İKV olarak, yarım asrı aşkın süredir devam eden, Avrupa’daki en eski dondurulmuş ihtilaflardan biri olan Kıbrıs meselesinin çözümüne yönelik BM arabuluculuğundaki müzakere sürecinde, özlü müzakereler aşamasına geçilmesini memnuniyetle karşılıyoruz.  Müzakerelerin 7 aylık bir aradan sonra Mayıs ayında yeniden başlamasını takiben atılan kararlı adımlar, 2015 yılının Kıbrıs meselesinin kapsamlı çözüme kavuşturulması için bir karar yılı olduğuna dair umutları güçlendirmektedir”.

BM arabuluculuğunda 7 aylık bir aranın ardından Mayıs ayında tekrar başlayan müzakere süreci kapsamında, 29 Haziran 2015 tarihinde 4’üncü kez bir araya gelen KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve GKRY lideri Nikos Anastasiadis özlü müzakerelere başladı. Akıncı ve Anastasiadis, 15 Mayıs 2015 tarihinde yeniden başlayan son müzakere turu kapsamında, 28 Mayıs ve 17 Haziran tarihlerinde görüşmeler gerçekleştirmişti. 28 Mayıs’taki 2’nci liderler görüşmesinde, yeni sınır geçiş noktalarının açılması, elektrik şebekelerinin birleştirilmesi yönünde pratik adımlar atılması, cep telefonu şebekelerinin her iki tarafta işlerliğinin sağlanması ve radyo frekanslarındaki çakışmaların giderilmesi için adım atılması ile cinsiyet eşitliği komitesi oluşturulmasını içeren güven artırıcı önlemler paketi üzerinde uzlaşılmıştı. 17 Haziran 2015 tarihinde gerçekleştirilen 3’üncü liderler görüşmesinde ise BMGS Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide, BM arabuluculuğundaki tarama sürecinin tamamlandığını ve kapsamlı çözüme yönelik özlü müzakerelerin başlayacağını duyurmuştu. KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, özlü müzakerelere 29 Haziran’da başlanacağını teyit ederek tarafların, 11 Şubat 2014 tarihli Ortak Açıklama Metni doğrultusunda temel konulara ilişkin pozisyonlarını hazırladıklarını; uzlaşılan ve ulaşılamayan hususları ortaya koyan Akıncı-Anastasiadis belgelerini sunduklarını kaydetmişti.

Özlü müzakerelere geçilmesi, müzakere masasındaki temel konular olan güç paylaşımı ve yönetim, mülkiyet, toprak, ekonomi, AB üyeliği ve garantörlük başlıklarının ele alınmaya başlanması anlamına geliyor. BMGS Kıbrıs Özel Danışmanı Eide’nin liderler adına yaptığı ortak açıklamaya göre, 29 Haziran’da gerçekleşen görüşmede ele alınan güç paylaşımı ve yönetim, mülkiyet ve toprak başlıklarında ilerleme sağlandı ve Ada’da kapsamlı çözümün ekonomi üzerindeki olası etkileri değerlendirildi. Açıklamada, görüşmenin yapıcı ve sonuç odaklı bir ortamda gerçekleştiği; liderlerin güven artırıcı önlemler konusunda kaydedilen ilerlemeler ile yapılması gerekenler hakkında da görüş alışverişinde bulunduğu belirtildi. Müzakere heyetlerinin özlü konuları görüşmek üzere bu hafta üç kez bir araya gelmesi öngörülüyor.