İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
29 HAZİRAN-5 TEMMUZ 2015

Ukrayna Rus doğalgaz alımını durdurdu

AB’nin arabuluculuğunda Ukrayna ile Rusya arasında gerçekleşen doğalgaz fiyatına ilişkin görüşmeler sonuçsuz kaldı ve Ukrayna doğalgaz şirketi Naftogaz, Gazprom’dan  doğalgaz alımını 1 Temmuz itibarıyla durdurduğunu açıkladı.

Bilindiği üzere 2014-2015 kış paketi 2014 yılı Ekim ayında sona ermesine rağmen, 2015 yılı Mart ayına kadar uzatılmıştı. Mart ayından beri AB, Ukrayna ve Rusya arasında süren müzakerelerde gelecek kış Ukrayna’nın doğalgazdan mahrum kalmaması için çaba harcanmasına rağmen istenilen uzlaşıya varılamadı. Doğalgaz fiyatlarına ilişkin olarak Moskova tarafından önerilen teklifte, 40 dolarlık indirim yapılacağı ve 1.000 metreküp için 247 dolarlık bir fiyat üzerinden uygulamaların devam ettirileceği açıklanmıştı. Naftogaz, Moskova’nın önerisine sıcak bakmazken yeni önerilerle beraber yeni bir anlaşmanın gündeme getirilmesinden yana olduğunu beyan etmişti.

Doğalgaz üzerindeki fiyat anlaşmazlığının AB’ye olumsuz bir yansımasının olmayacağını diğer bir ifade ile AB’ye giden doğalgaz akışında bir kesinti yaşanmayacağını açıklayan Avrupa Komisyonu, iki taraf arasında orta yolun bulunmasına yönelik çalışmalara devam edileceğini duyurdu.