İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
6-12 TEMMUZ 2015

İKV`DEN HAFTAYA BAKIŞ

Geçtiğimiz haftanın Türkiye’nin gündeminde yine hükümet kurma çalışmaları vardı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti Genel Başkanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu'na hükümet kurma görevini verdi. Önümüzdeki günlerde Başbakan Davutoğlu hükümet ortaklığı için siyasi partilerle görüşeceğini açıkladı.

Geçtiğimiz hafta, 6 Temmuz 2015 tarihinde gerçekleştirilen İKV’nin 53’üncü Olağan Genel Toplantısı'nda, Yönetim Kurulu Başkanlığı'na Ayhan Zeytinoğlu seçildi. 16 Ocak 2014'ten bu yana İktisadi Kalkınma Vakfı Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yürütmekte olan Ömer Cihad Vardan’ın, DEİK Başkanlığı'nın getirdiği iş yükü nedeniyle, yeniden aday olmadığı Genel Kurul’da İKV yeni yönetimini seçti. İKV'nin yeni Yönetim Kurulu'nda Ayhan Zeytinoğlu başkanlığında, Prof. Dr. Halûk Kabaalioğlu, Zeynep Bodur Okyay, Işınsu Kestelli, Atilla Menevşe, Ahmet Sayar, Yavuz Canevi, Zeynel Abidin Erdem, İlhan Koyunseven, Sedat Zincirkıran, Ali Sami Aydın, Sami Yılmaz, İlhan Soylu, Şükrü Alkan, Cenk Yöney, Simone Kaslowski ve İsmail Gülle yer alıyor.

Geçtiğimiz hafta, AB Bakanı ve Başmüzakereci Büyükelçi Volkan Bozkır, 7-8 Temmuz 2015 tarihlerinde, Strazburg ve Brüksel’e resmi ziyaretler gerçekleştirdi. Bu kapsamda Strazburg’da Avrupa Komisyonu’nun Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakerelerinden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn, AP Türkiye Raportörü Kati Piri ve AP Dış İlişkiler Komitesi (AFET) Başkanı Elmar Brok ile görüştü. Bakan Bozkır Brüksel temaslarında ise Avrupa Komisyonu’nun İnsani Yardım ve Kriz Yönetiminden Sorumlu Üyesi Christos Stylianides, Avrupa Komisyonu’nun Adalet, Tüketiciler ve Cinsiyet Eşitliğinden Sorumlu Üyesi Vera Jourova ile biraraya geldi; AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi ve Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Federica Mogherini'nin Kabine Şefi Stefano Manservisi'yi kabul etti.

Geçtiğimiz haftanın bir diğer önemli gelişmesi KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve GKRY lideri Nikos Anastasiades, BM arabuluculuğundaki müzakere süreci kapsamında 10 Temmuz 2015 tarihinde bir araya gelmesiydi. BM Genel Sekreteri Özel Danışmanı Eide, liderlerin Ada’da varılacak kapsamlı çözümün iki toplumlu ve iki taraflı niteliğini korumakla birlikte, AB’nin üzerine kurulu olduğu ve savunduğu ilke ve değerlerin, çözümün temelinde yer alması gerektiğini belirtti.

Temmuz ayının ikinci haftasında AB’nin gündeminde yine Yunanistan vardı. AB ve IMF’nin ülkeye sunduğu ekonomik reform paketinin koşullarına ilişkin, 5 Temmuz 2015 tarihinde gerçekleşen referandumda ‘hayır’ oyu çıkmasına rağmen Yunanistan Maliye Bakanı Yanis Varoufakis görevinden istifa ettiğini duyurdu. Varoufakis’in istifasının ardından Maliye Bakanlığı görevine Euclid Tsakalotos getirildi. Referanduma kadar askıya alınan görüşmeler ise 7 Temmuz 2015 tarihinde gerçekleşen Avro Alanı Maliye Bakanları toplantısıyla tekrar başladı. Yunanistan, 9 Temmuz 2015 tarihinde yeni bir kurtarma paketi teklifini kreditör kurumlara sundu. Avro Alanı liderlerinin, Yunanistan’a verilecek üçüncü kurtarma paketinin şartlarını görüşmek için 12 Temmuz 2015 tarihinde bir araya geldiği görüşmenin ardından, 13 Temmuz 2015 tarihli Avro Zirvesi’nde anlaşmaya varıldı.

Geçtiğimiz hafta AP, 8 Temmuz 2015 tarihinde TTYO’ya ilişkin karar tasarısını kabul etti. Bilindiği üzere, Haziran ayında oylamaya sunulması planlanan bu tasarının oylama tarihi pek çok değişiklik talebi yüzünden ertelenmişti. AP’nin onayladığı tasarıda AB tüketicilerinin sağlık ve güvenliğinin daha fazla korunması için çağrıda bulunuluyor. Önem verilen diğer konuların başında ise veri güvenliğinin sağlanması geliyor.

Tüm okuyucularımıza iyi bir hafta diliyoruz.