İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
6-12 TEMMUZ 2015

BAKAN BOZKIR`IN STRAZBURG VE BRÜKSEL ZİYARETİ

AB Bakanı ve Başmüzakereci Büyükelçi Volkan Bozkır, 7-8 Temmuz 2015 tarihlerinde, Strazburg ve Brüksel’e resmi bir ziyaret gerçekleştirdi. Bakan Bozkır’ın ziyareti kapsamında ele alınan başlıca konular arasında AB katılım müzakereleri ve Türkiye-AB ilişkileri yer aldı. Bakan Bozkır ayrıca AP’de düzenlenen Srebrenitsa Soykırımı’nı anma törenine katılarak bir konuşma yaptı.

Bakan Bozkır, Strazburg’da Avrupa Komisyonu’nun Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakerelerinden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn, AP Türkiye Raportörü Kati Piri ve AFET Başkanı Elmar Brok ile görüştü. Avrupa Muhafazakârlar ve Reformcular İttifakı (AECR) grubu tarafından AP’de verilen iftara katılan Bakan Bozkır, AECR üyelerinin yansıra, Katar Dışişleri Bakanı Sheikh Khalid Bin Mohammad Al Attiyah ile bir araya geldi.

AB Bakanı ve Başmüzakereci Büyükelçi Volkan Bozkır, Strazburg’dan Brüksel’e geçerek, Avrupa Komisyonu’nun İnsani Yardım ve Kriz Yönetiminden Sorumlu Üyesi Christos Stylianides ile Suriye krizinin insani boyutunu derinlemesine masaya yatırdı. Avrupa Komisyonu’nun Adalet, Tüketiciler ve Cinsiyet Eşitliğinden Sorumlu Üyesi Vera Jourova ile de görüşen Bakan Bozkır, AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi ve Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Federica Mogherini'nin Kabine Şefi ve AB Delegasyonu’nun eski Başkanı Stefano Manservisi'yi kabul etti.