İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
6-12 TEMMUZ 2015

TTYO`YA İLİŞKİN KARAR TASARISI AP TARAFINDAN ONAYLANDI

AP, 8 Temmuz 2015 tarihinde TTYO’ya ilişkin karar tasarısını kabul etti. Bilindiği üzere, Haziran ayında oylamaya sunulması planlanan bu tasarının oylama tarihi pek çok değişiklik talebi yüzünden ertelenmişti.

Karar tasarısında dikkat çeken hususların başında yatırımcılarla devlet arasındaki uyuşmazlıkların halli mekanizması (Investor-to-State Dispute Settlement - ISDS) geliyor. Bu tasarıyla, TTYO kapsamında ISDS maddesinin eklenmesinin yerine başka bir çözüm önerisi getirildi. Buna göre, yatırımcı ve devlet arasındaki anlaşmazlıkların çözümü için özel bir arabuluculuk sistemi yerine kamusal ve yasal bir mekanizmanın oluşturulması öneriliyor. Bu sistemin bağımsız ve profesyonel atanmış yargıçlar tarafından yürütülmesi öngörülüyor.  Tasarıda, sistemin demokratik ve şeffaf bir şekilde işletilmesi gerektiğine özellikle vurgu yapıldı.

AP’nin onayladığı tasarıda AB tüketicilerinin sağlık ve güvenliğinin yüksek seviyede korunması için çağrıda bulunuluyor. Ayrıca tüketicilerin veri güvenliğinin sağlanmasına büyük önem verilirken, kamu hizmetlerinin anlaşmanın kapsamı dışında tutulması talep edildi. AP tarafından, AB coğrafi işaretlerin korunması ve hassas olarak nitelendirilen tarım ve sanayi ürünleri için istisnaların talep edilmesi gerektiği de belirtildi. Bunun yanında ,  AB ve ABD arasında uygulanan standartların çok farklı olduğu alanlarda yasal düzenlemelerin uyumlaştırması gerektiğine dikkat çekildi. Ancak ABD ile çok farklı standartlar uygulanan alanlarda (örneğin GDO, ilaç izinleri ve hayvancılıkta hormon kullanımı) anlaşma yapılmaması talep edildi.

AP’ de onaylanan karar tasarısı ile daha güçlü bir siyasi ortamın oluştuğuna dikkat çeken Avrupa Komisyonu’nun Ticaretten Sorumlu Üyesi Cecilia Malmström AP’nin yatırımcı-devlet anlaşmazlıkları için yeni bir sistemin gerekliliği konusundaki vurgusunun göz ardı edilemeyeceğini açıkladı.