İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
6-12 TEMMUZ 2015

Balkanlara ilişkin Uluslararası Af Örgütü raporu açıklandı

Uluslararası Af Örgütü, AB’ye ulaşmaya çalışan sığınmacıların Balkan ülkelerinden geçerken karşılaştıkları hak ihlallerine ilişkin, 7 Temmuz 2015 tarihinde bir rapor yayımladı. Göçmenlerin ve sığınmacıların, Balkan ülkelerinden geçerken kötü muameleye uğradıkları belirtilen raporda, suç çetelerinin şiddetli istismarından ve gaspından bahsediliyor.

Söz konusu rapor, Temmuz 2014–Mart 2015 tarihleri arasında Sırbistan, Macaristan, Yunanistan ve Makedonya’da gözlemlerde bulunan Uluslararası Af Örgütü heyetinin ulaştığı bulgulara dayanıyor. Raporda, AB’nin göç sistemi ve göç politikası da eleştirilen konular arasında yer alıyor. Ayrıca, AB’ye ulaşmaya çalışan göçmenlerin Sırbistan ve Makedonya’da korumasız şekilde sıkıştığına dikkat çekiliyor.

Uluslararası Af Örgütü Avrupa ve Orta Asya Direktör Yardımcısı Gauri van Gulik, rapora ilişkin yaptığı açıklamada Balkanlar’da yaşanan insan hakları ihlallerinin, başarısız olmuş bir AB göç sisteminden ayrı ele alınamayacağını belirtti. Uluslararası Af Örgütü tarafından açıklanan verilere göre, 2010 yılından bu yana Sırbistan-Macaristan sınırını hukuk dışı yollarla geçerken yakalananların sayısında on kat artış gerçekleşti. Raporda, göçmenlerin, Balkanlar’da seyahat ederken, kolluk birimlerine 100 avroya varan tutarlarda rüşvet vermek zorunda kaldıklarına ilişkin ifadeler yer aldı.