İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
6-12 TEMMUZ 2015

KIBRIS`TA LİDERLER BİR ARAYA GELDİ

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve GKRY lideri Nikos Anastasiades, BM arabuluculuğundaki müzakere süreci kapsamında 10 Temmuz 2015 tarihinde bir araya geldi. BMGS Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’nin ev sahipliğinde gerçekleşen görüşmede, KKTC Müzakerecisi Özdil Nami ile GKRY Müzakerecisi Andreas Mavroyannis de hazır bulundu.

Hatırlanacağı üzere Akıncı ve Anastasiadis, Mayıs 2015’te yeniden başlayan son müzakere turu kapsamında 29 Haziran 2015 tarihinde yaptıkları görüşmede, özlü müzakereler aşamasına geçerek Kıbrıs sorununa ilişkin kritik konuları görüşmeye başlamışlardı. Söz konusu görüşmede, yönetim, mülkiyet ve toprak konuları ele alınmıştı. Liderlerin 10 Temmuz’da gerçekleştirilen görüşmede özlü müzakerelere devam ettikleri bildirildi.

BMGS Özel Danışmanı Eide, görüşmenin ardından liderler adına yaptığı açıklamada, liderlerin yönetim ve güç paylaşımı, mülkiyet, toprak kriterleri, AB ve ekonomi konularını ele aldıklarını, aynı zamanda güven artırıcı önlemlerin uygulanması konusunu da görüştüklerini belirtti. Eide liderler adına yaptığı açıklamada, liderlerin Ada’da varılacak kapsamlı çözümün iki toplumlu ve iki taraflı niteliğini korumakla birlikte AB’nin üzerine kurulu olduğu ve savunduğu ilke ve değerlerin, çözümün temelinde yer alması gerektiğinin önemini kavradıklarını belirtti.

Liderlerin, AB’nin Ada’da kapsamlı çözüme varılmasına ve AB müktesebatının Ada’nın tamamında uygulanmasına yönelik hazırlıklara destek verme konusundaki bağlılığından duydukları memnuniyeti dile getiren Eide, bu bağlamda Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker’in Ada’ya gerçekleştireceği ziyaretin AB’nin BM arabuluculuğunda sürdürülen müzakere sürecini desteklemeye hazır olduğunun önemli bir göstergesi olduğunu kaydetti.

Eide, görüşmede liderlerin çözümün ekonomik boyutunu değerlendirdiklerini kaydederken, Akıncı ve Anastasiadis’in Ada’da çözüme varılması konusundaki bağlılıklarını teyit ettiklerini belirtti ve liderlerin 27 Temmuz 2015 tarihinde tekrar bir araya geleceklerini duyurdu.