İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
6-12 TEMMUZ 2015

AB CITES`in 181`inci üyesi oldu

8 Temmuz 2015 tarihinde Avrupa Komisyonu tarafından AB’nin, Nesli Tehlikede Olan Yabani Hayvan ve Bitki Türlerinin Uluslararası Ticaretine İlişkin Sözleşme’nin (CITES) 181’inci üyesi olduğu açıklandı. 35 bin havyan ve bitki türünü kapsayan sözleşme ile uluslararası kaçakçılığın ve türlerin doğal hayat alanlarının yok edilmesinin önlenmesi amaçlanıyor.

Avrupa Komisyonu’nun verilerine göre, sadece 2014 yılında 20 binden fazla fil ve yaklaşık bin 200 gergedanın yasa dışı ticaretten elde edilen gelirler nedeniyle öldürüldü. Bu tür faaliyetlerden ötürü nesli tehlikede olan türlerin başında köpekbalığı, kaplan, maun, şahin, doğan, mersin balığı, okyanus resiflerinde yaşayan büyük vatoz balığı, büyük maymun, kaplumbağa, pangolin ve tropik ağaç türleri geliyor.   

Uluslararası organize suçlar sıralamasında canlı hayvan ve bitki türleri uyuşturucu, silah ve insan kaçakçılığından sonra gelen en önemli dördüncü sorun olarak kayıtlara geçiyor. Avrupa Komisyonu’nun Çevre, Denizcilik ve Balıkçılıktan Sorumlu Üyesi Karmenu Vella yaptığı açıklamada uyuşturucu, silah ve insan kaçakçılığı faaliyetlerinde de aynı yasa dışı ağların kullanıldığını belirtirken, AB olarak CITES üzerinden etkili çalışmalara katkı sağlamayı amaçladıklarını ifade etti