İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
13-19 TEMMUZ 2015

İKV`DEN HAFTAYA BAKIŞ

Bu hafta Türkiye’nin gündeminde yine hükümet kurma çalışmaları vardı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın AK Parti Genel Başkanı, Başbakan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu’na 63’üncü hükümeti kurma görevini vermesinin ardından, koalisyon hükümetini oluşturabilmek için Mecliste grubu bulunan partilerle ön görüşmeler gerçekleştirdi. Başbakan Davutoğlu sırasıyla CHP, MHP ve HDP ile bir araya gelirken, görüşmelerde koalisyona ilişkin herhangi bir sonuç çıkmadı.

Geçtiğimiz hafta AB’nin gündemini bir süredir meşgul eden Yunanistan konusunda beklenen uzlaşı nihayet gerçekleşti. Uzun süren toplantılar ve pazarlıklar sonrası, 13 Temmuz 2015 tarihinde Yunanistan ve kreditör kurumlar arasında 86 milyar avroluk üçüncü kurtarma paketine ilişkin anlaşma sağlandı. Ancak varılan uzlaşının koşullarının Yunanistan’da 5 Temmuz 2015 tarihinde düzenlenen referandumda reddedilen paketten daha ağır olduğu bir gerçek. Yeni önlemler kapsamında, KDV artışları, Yunan adalarında yürürlükte olan vergi teşviklerinin kaldırılması, erken emeklilik sisteminde yeni düzenlemeler ve emeklilik yaşının 67’ye çıkarılması öngörülüyor.

Bu hafta meydana gelen bir diğer önemli gelişme ise, Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker’in Kıbrıs’a gerçekleştirdiği iki günlük resmi ziyaretti. BM arabuluculuğundaki Kıbrıs müzakereleri süreci, GKRY’nin ekonomisi ve enerji kaynakları Juncker’in ajandasındaki en önemli başlıkları oluştururken, Juncker Ada’da taraflar arasında Mayıs 2015’te yeniden başlayan müzakere sürecine Komisyon’un desteğinin tam olduğunu açıkladı.

Geçtiğimiz hafta dünyanın gündemine ise, İran ile nükleer müzakerelerde varılan mutabakat damgasını vurdu.  12 yıldır uluslararası camianın gündeminde olan İran’ın nükleer programı konusunda İran ile P5+1 ülkeleri arasında sürdürülen müzakerelerde nihai anlaşma sağlandı. 14 Temmuz 2015 tarihinde Avusturya’nın başkenti Viyana’da gerçekleştirilen görüşmelerden, İran’ın nükleer silah üretimine yönelik girişimlerinin sona erdirmesi ve İran’ın nükleer programını kısıtlaması koşuluna bağlı olarak ülkeye yönelik uluslararası ambargoların kaldırılması kararı çıktı. 

Geçtiğimiz haftanın bir diğer önemli gelişmesi Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa’da gerçekleştirilen BM’nin Üçüncü Kalkınma için Finansman Konferansıydı. BM’nin toplantısına paralel olarak Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın katılımı ile Türkiye’nin G20 Dönem Başkanlığına ilişkin bir oturum gerçekleştirildi. Yan etkinliğin açılışı Türkiye’nin G20 Şerpası Büyükelçi Ayşe Sinirlioğlu tarafından yapıldı. Açılış konuşmasından sonra Başbakan Yardımcısı Ali Babacan katılımcılara hitap ederken Türkiye’nin diğer bir önceliği olan ve çoğu Afrika’da bulunan en az gelirli gelişmekte olan ülkeler grubu (LIDC) ülkelerinin kalkınma ihtiyaçlarından söz etti.  Babacan’ın ardından C20 Başkanı ve İKV Başkan Yardımcısı Zeynep Bodur Okyay’ın da konuşmacı olarak katıldığı bir panel düzenlendi.

İktisadi Kalkınma Vakfı olarak tüm okuyucularımızın Ramazan Bayramını en içten dileklerimizle kutlar; ülkemiz ve tüm dünyamız için hayırlara vesile olmasını dileriz.